21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojna była błędem

Ocena: 4.8
713

Dla naszej przyszłości kluczowe jest zbudowanie w Iraku społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie praw człowieka – mówi bp Saad Sirop Hanna.

fot. Sławomir Dynek/CogitoMedia DSC

Z bp. Saadem Siropem Hanną, wizytatorem apostolskim dla Chaldejczyków w Europie, autorem książki „Porwany w Iraku”, rozmawia Piotr Kościński

Do porwania Księdza Biskupa doszło w 2006 r. pod Bagdadem. Dokonali tego muzułmańscy ekstremiści, którzy przetrzymywali Księdza przez 28 dni, brutalnie traktując, wręcz torturując. Czego właściwie chcieli?

Tak naprawdę – nie wiadomo. Mówili rozmaite rzeczy, najpierw, że chcą mnie wymienić na kogoś przetrzymywanego przez Amerykanów lub żołnierzy innych wojsk koalicji walczącej z Saddamem Husajnem. Potem opowiadali, że wymiany nie będzie, bo nie jestem nikim ważnym. Wreszcie zażądali okupu od mojej rodziny i od Kościoła. Niestety, milicje, które działały w Iraku po wojnie 2003 r., stosowały porwania i zastraszanie po to, by doprowadzić do exodusu ludności chrześcijańskiej. Żądanie okupu, wymuszanie pieniędzy to również środek prowadzący do celu – usunięcia chrześcijan z Iraku, a przynajmniej z kontrolowanych przez nich terenów.

Porywacze domagali się, by Ksiądz przeszedł na islam. Ale Ksiądz w odpowiedzi cytował Koran, w którym wyraźnie jest napisane, że przyjęcie islamu pod przymusem jest nieważne. Czemu więc to robili?

Jeden z nich mówił, że powinienem zostać muzułmaninem, a wtedy zostanę z nimi, dadzą mi kobietę i będę uczył ich dzieci. Ja przytaczałem słowa Koranu, dowodziłem, że robią źle, ale oni nie chcieli słuchać. Powiedziałem, że jeśli mnie uwolnią, to się zastanowię i przemyślę ich propozycję, ale oczywiście tego właśnie nie zamierzali uczynić. Bo przecież chodziło im przede wszystkim o zastraszenie mnie, a w efekcie – o sianie strachu i zamętu wśród chrześcijan w Iraku.

Używali słowa kafir, a więc „niewierny”, słowo trudne do przetłumaczenia i o zdecydowanie negatywnym wydźwięku. Czy my, chrześcijanie, jesteśmy dla muzułmanów kafir?

Uznanie nas za kafir w znacznej mierze wynika z niezrozumienia chrześcijaństwa. Część muzułmanów uważa, że skoro wierzymy w Trójcę Świętą, to mamy trzech Bogów, a nie jednego. Ich zdaniem, jeśli Chrystus jest Synem Bożym, a więc Bogiem, to jest innym Bogiem niż Bóg Ojciec. A z kolei uznanie, że – jakoby zdaniem chrześcijan – istnieje więcej niż jeden Bóg, jest potępione przez Koran. Oczywiście, my doskonale wiemy, że Trójca Święta nie oznacza trójki jakichś bóstw, i ja usiłowałem im to wytłumaczyć. Jednak jest to bardzo trudne. Sporo wyznawców islamu jest zdania, że kafir to po prostu osoby niebędące muzułmanami. A pamiętajmy przy tym, że sam islam jest bardzo podzielony: są szyici, sunnici, salafici, i każdy z tych odłamów jest przekonany, że ma rację, inni zaś jej na pewno nie mają.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

 

Bp Saad Sirop Hanna (1972) – Irakijczyk, obecny wizytator apostolski dla Chaldejczyków mieszkających w Europie. Przed wstąpieniem do seminarium został inżynierem aeronautyki. Po święceniach odbył studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (doktorat z filozofii). 15 sierpnia 2006 r., w Iraku, podczas odprawiania Mszy Świętej, został porwany przez muzułmańskich ekstremistów. Uwolniono go 11 września 2006 r., po 28 dniach niewoli. W Polsce właśnie ukazała się jego książka „Porwany w Iraku”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -