1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność religijna w centrum podróży papieża do Maroka

Ocena: 0
1663

Chrześcijanie w Maroko liczą, że pielgrzymka papieża Franciszka będzie krokiem w kierunku przyznania im pełni praw obywatelskich. Mają zarazem nadzieję, że Ojciec Święty podejmie temat wolności religijnej. Jak dotąd cieszą się bowiem jedynie wolnością kultu.

Fot. pixabay.com / CC0

W świecie islamskim Maroko uznawane jest za przykład dialogu międzyreligijnego i pokojowego współistnienia muzułmanów, chrześcijan i żydów. W kraju jest ponad sto kościołów i kaplic. Jednak tylko wyznawcy islamu cieszą się pełnią praw obywatelskich. Przedstawiciele innych religii są tolerowani. Za konwersję z islamu na chrześcijaństwo nie grozi już wprawdzie kara śmierci, ale wyrzeczenie się religii ojców wciąż jest jednoznaczne z wykluczeniem społecznym. Za publiczne głoszenie Ewangelii grozi więzienie. Mimo to zdarzają się chrzty Marokańczyków, głównie za granicą.

Najwięcej ochrzczonych jest wśród protestantów ewangelikalnych, którzy prowadzą agresywny prozelityzm, szukając adeptów za wszelką cenę. Kościół katolicki nie akceptuje takich działań, stawiając na towarzyszenie i dialog życia. Nawrócenia dokonują się w dyskrecji, to są nieliczne przypadki. – Nie mówi się o nich głośno, bo mogłoby to zagrozić zarówno samym konwertytom, jak i funkcjonowaniu Kościoła. Prozelityzm uderza w samych chrześcijan – wyznaje arcybiskup Rabatu.

Potwierdzeniem tych słów jest historia Youssefa, którego rodzina się wyrzekła, gdy przyjął chrzest. Jego konwersję zgłoszono też na policji i trafił do więzienia, gdzie domagano się, by zdradził, kto go zmusił do apostazji. Już wcześniej był aresztowany, gdy policja namierzyła, że kupował w internecie Biblię i kolejne książki chrześcijańskie. – Marokańska konstytucja gwarantuje swym obywatelom wolność sumienia, jednak praktyka życia nie idzie z tym w parze. Dopóki nie zostanie nam przyznana pełna wolność religijna, stawiamy na głoszenie wiary przez spotkanie – podkreśla abp Cristóbal López Romero.

Obecnie w prawie 100 proc. morzu marokańskiego islamu mieszka zaledwie 0,13 proc. katolików. Jest ich mniej niż 30 tys. w 36 mln społeczeństwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter