24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wrocław: zakończyły się Dni Judaizmu

Ocena: 0
922

Koncert Stanisława Soyki „Tryptyk rzymski” we wrocławskiej katedrze zakończył 14 stycznia Dni Judaizmu w Kościele katolickim w stolicy Dolnego Śląska.

2016-01-15 00:02
xrk (KAI) / Wrocław, sg

To święto – jak zapewniają przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej – zostało już na stałe wpisane do kalendarza wrocławskich żydów, którzy od 12 lat włączają się w jego przygotowanie. Stąd niemal każdego roku Dzień Judaizmu w stolicy Dolnego Śląska jest przeżywany przez kilka dni. Organizowane są warsztaty języka hebrajskiego, można spróbować tradycyjnych potraw żydowskich czy poznać żydowskie tańce. Ponadto uczestnicy mogą wysłuchać różnych prelekcji, wykładów, debat i dyskusji panelowych, umożliwiających lepsze poznanie tradycji i zwyczajów związanych z judaizmem.

Nie inaczej było w tym roku. Punktem kulminacyjnym trzydniowych obchodów była wspólna modlitwa, w której wzięli udział metropolita wrocławski abp Józef Kupny i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Aleksander Gleichgewicht oraz Jerzy Kichler, który w latach 1997-2003 stał na czele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, a w latach 1999-2003 przewodniczył gminie żydowskiej we Wrocławiu. Jest on także współtwórcą Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w stolicy Dolnego Śląska.

– Pamiętamy profetyczne gesty i głębokie teksty ostatnich papieży oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej – powiedział abp Kupny i dodał: "A jednak ciągle jeszcze spotykamy się z postawami i poglądami antyżydowskimi, z uprzedzeniami i stereotypami". Zaapelował przy tym, aby się nie zniechęcać, ponieważ w kwestii dialogu czeka nas jeszcze długa droga. Przywołał również przełomową deklarację Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" z historycznym paragrafem czwartym o stosunku Kościoła do judaizmu. – Każdą i każdego z nas Jezus pyta: a co ty tutaj, w swoim mieście, w swoim środowisku, w swojej wspólnocie robisz dla poznawania nauczania Kościoła, dla usuwania ignorancji i wrogości? – podkreślił metropolita wrocławski, nawiązując do tematu spotkania: „Co ty tutaj robisz, Eliaszu?”.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był koncert Stanisława Soyki, który we wrocławskiej katedrze przedstawił tekst św. Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. – Szukamy tego, co łączy chrześcijan i żydów – powiedział na rozpoczęcie koncertu w imieniu organizatorów Paweł Trawka, dopowiadając, że Wrocław słynął zawsze jako miasto spotkań różnych kultur, tradycji i religii. – Owocem tego spotkania był i jest wzajemny szacunek i tolerancja – dodał mówca. Wyjaśnił przy tym, że tekst o stworzeniu świata, zapisany w Księdze Rodzaju, który stanowił inspirację dla papieża Polaka przy tworzeniu "Tryptyku", jest pieśnią całej ludzkości, ukazującą początek oraz najgłębsze powołanie człowieka.

Przedstawiciele zarówno Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, jak i archidiecezji wrocławskiej podkreślają, że od lat stosunki między katolikami a żydami we Wrocławiu układają się bardzo dobrze. Przykładem wzajemnej współpracy są nie tylko organizowane od 12 lat Dni Judaizmu, ale także działająca od 1995 r. Dzielnica Wzajemnego Szacunku, gdzie co roku realizowanych jest wiele wspólnych projektów i inicjatyw. Poza tym w ubiegłym roku abp Józef Kupny utworzył stanowisko delegata metropolity wrocławskiego ds. kontaktów z żydami. Funkcję tę pełni ks. prof. Andrzej Tomko.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter