28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólna sprawa

Ocena: 0
3445
– Kościół zaś nie boi się ustanawiać takiego prawa, które ma chronić dobro dzieci – mówi abp Marek Jędraszewski, komentując przyjęte niedawno przez Episkopat wytyczne w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele
Z abp. Markiem Jędraszewskim, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia ks. Henryk Zieliński


Episkopat przyjął ostatnio wytyczne w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele, które są dużo bardziej restrykcyjne aniżeli zapisy w prawie karnym. Dlaczego?


Nie ma chyba sensu licytować się pod tym względem między prawodawstwem państwowym i kościelnym. Najważniejsze jest to, żeby chronić dzieci i młodzież przed tym, co zagraża ich intymności i normalnemu dojrzewaniu ich osobowości. Dobre prawo, także restrykcyjne, temu celowi ma służyć. Kościół zaś nie boi się ustanawiać takiego prawa, które ma chronić dobro dzieci. Oczywiście, cieszyłbym się, gdyby ta postawa Kościoła była wezwaniem dla prawodawców cywilnych i dla świeckiego wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem w prawodawstwie europejskim czy ONZ-owskim dostrzegamy wyraźne tendencje, aby legalnie deprawować dzieci i młodzież. Z jednej strony uderza się – i słusznie – w pedofilię, a z drugiej chce się zniszczyć wrażliwość dziecięcą już od wieku przedszkolnego. To woła o pomstę do nieba. Nie boję się w tym momencie przypomnieć słów Pana Jezusa o gorszycielach dzieci, którym lepiej byłoby przywiązać kamień młyński u szyi i rzucić ich w morze.


Co możemy zrobić, aby sprawa pedofilii nie skończyła się jak sprawa lustracji, gdy Kościół stał się kozłem ofiarnym, a po rytualnym ukamienowaniu go inne grupy społeczne poczuły się zwolnione z rozliczeń?


Niewątpliwie bolesna historia polskiego Kościoła związana z lustracją może się pod tym względem powtórzyć. Ale przecież ostatecznie chodzi o dobro dzieci. Ono jest dla Kościoła najważniejsze, bez względu na możliwe cierpienia, jakie przyjdzie mu znosić. Z drugiej strony wszyscy – zwłaszcza państwo i media! – powinni ze swej strony dążyć do tego, aby ze złem pedofilii w sposób jednoznaczny walczyć. Jeśli natomiast piętnuje się tylko jedną grupę społeczną, a na grzechy innych przymyka się oko, to znaczy, że mamy do czynienia nie tylko z wyraźną hipokryzją, ale też z przyzwalaniem innym środowiskom, poza Kościołem, na zło. Taka postawa godzi w najbardziej fundamentalnie rozumianą sprawiedliwość.

rozmawiał ks. Henryk Zieliński
Idziemy nr 28 (511), 12 lipca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter