31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólnota na łączach

Ocena: 0
1033

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. - mówi bp. Adam Bałabuch w rozmowie z Moniką Odrobińską

bp. Adam Bałabuch | fot. archiwum prywatne

Wierni otrzymali w tych dniach dyspensę od uczestnictwa w Mszy Świętej – jak święcić Dzień Święty?

Nic nie zastąpi fizycznego uczestnictwa we Mszy Świętej – dotyczy to zwłaszcza przyjmowania Komunii Świętej. Tylko choroba czy inne ważne okoliczności (np. konieczna opieka nad chorym) zwalniają z tego chrześcijańskiego obowiązku. Jednak teraz, w sytuacji zakażenia koronawirusem, wierni mogą korzystać z dyspensy udzielonej przez biskupa diecezjalnego. Obejmuje ona następujących wiernych: osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, jak też osoby, które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zaleca się wówczas i zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

Czy Msza „radiowa” ma wyższość nad telewizyjną, bo nie rozprasza obrazami z różnych kamer?

Transmisja telewizyjna może ułatwiać uczestnictwo właśnie dzięki pełni, jaką daje wizja i fonia. Jednak powinna się odbywać zgodnie z Dyrektorium KEP ws. celebracji Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję. Oznacza to taki sposób transmitowania, który wiernych-odbiorców nie będzie rozpraszać. Nie powinno się więc – według Dyrektorium – wprowadzać obcych elementów wobec transmitowanej Eucharystii, jak np. wychodzenie z kamerą na zewnątrz kościoła dla pokazania architektury kościoła czy piękna otaczającej przyrody. Nie należy też uczestników transmisji rozpraszać np. przez wypełnianie niektórych części Mszy nagranymi wcześniej innymi obrazami. Realizatorzy transmisji powinni też unikać takiego pokazywania uczestników liturgii, które rodzi w nich pokusę sztucznych zachowań czy wręcz pozowania.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r. me

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter