7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wstańcie, chodźmy!

Ocena: 0
972

Pod takim hasłem w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, a zarazem w 40 lat po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny, w Polsce i wśród Polaków na całym świecie obchodzony był XIX Dzień Papieski.

fot. Anna Dąbrowska/Idziemy

Laureaci nagrody Totus

Jak co roku, świętowano już w sobotę: na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się – transmitowana w TVP 2 i TVP Polonia – Gala Nagród Totus Tuus z udziałem kardynałów, biskupów, dyrektorów i – oczywiście – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wręczono „katolickie noble” osobom i instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania wartości głoszonych przez Jana Pawła II.

Laureatem w kategorii „Promocja godności człowieka” zostało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, którego działalność koncentruje się na pomocy duchowej i poprawie warunków życia osób chorych psychicznie oraz wsparciu ich najbliższych. Za „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Totusa otrzymał Piotr Pałka, dyrygent, kompozytor i śpiewak, którego pieśni śpiewamy w kościołach całej Polski, założyciel krakowskiego chóru Voce Angeli, dyrygent Chóru Papieskiego w 1999 r. i autor hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI w 2006 r. Za „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” uhonorowano Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek, które od 1999 r. wydaje przeznaczone dla dzieci miesięczniki, filmy i płyty CD o tematyce wiary. Totusem medialnym wyróżniono Naczelną Redakcję Programów Katolickich Polskiego Radia, która działa od 1989 r. na mocy porozumienia episkopatu z Polskim Radiem.

Owacyjnie powitano Nagrodę Specjalną dla ks. prof. Michała Hellera, teologa i kosmologa, pomysłodawcy i dyrektora Centrum Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. – Jan Paweł II osobiście interesował się zagadnieniami nauki i wiary – przypomniał laureat – a szczególnie kosmologią. To on wybierał czasem tematy, jakie były dyskutowane podczas kolokwiów w Castel Gandolfo. Teolodzy powinni zacząć myśleć w kategoriach chrysto-kosmicznych.

Niedzielne – a zarazem centralne – obchody w stolicy rozpoczęła radiowa Msza Święta w Bazylice Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. – Wszystkie myśli prowadzą nas dziś szczególnie do zrozumienia odpowiedzialności, jaką mamy wobec młodego pokolenia – mówił w homilii. – Czego tak naprawdę młodzi od nas potrzebują? Świadectwa wiary; aby sami byli w życiu mocni wiarą, rozumianą jako decyzja ufnego powierzenia się kochającemu Ojcu, który opiekuje się światem i nami, nadaje sens ludzkiemu życiu i jest źródłem odwagi.

W południe Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziła darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W homilii podkreślał wdzięczność Bogu za pontyfikat Jana Pawła II i wyjaśnił znaczenie słów będących hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego. – Jan Paweł II wziął te słowa z modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu – mówił. – Chrystus budził w ten sposób śpiących apostołów do czuwania. Z tych słów Jan Paweł II utworzył tytuł swojej przedostatniej książki, którą napisał, kiedy był już starym papieżem. Chciał powiedzieć, że niezależnie od wieku, niezależnie od sił powinniśmy zawsze wstawać i iść, by głosić Ewangelię, by pełnić swoje powołanie otrzymane od Pana Boga.

Przez cały dzień wolontariusze w charakterystycznych żółtych chustach kwestowali na rzecz funduszu stypendialnego dla podopiecznych Fundacji, nazywanych „żywym pomnikiem Jana Pawła II”, a przy Świątyni Opatrzności Bożej i przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli wyrosły przygotowane przez stypendystów miasteczka rodzinne z licznymi atrakcjami dla najmłodszych. – Dzień Papieski jest dla nas niezwykle ważny – podkreśla Kinga Stefańska, stypendystka, koordynatorka warszawskich obchodów Dnia Papieskiego i studentka logopedii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. – W tym dniu staramy się w sposób szczególny okazać wdzięczność naszym darczyńcom, a jednocześnie pokazać, że pamięć o Janie Pawle II nie zanikła oraz że wciąż istnieje młodzież, która chce żyć zgodnie z wartościami, o których nauczał.

Zwieńczeniem obchodów był transmitowany w TVP wieczorny Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem m.in. Haliny Młynkowej, Olgi Szomańskiej, Anny Karwan i Darka Malejonka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter