12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszyscy święci Karola Wojtyły

Ocena: 0
528

Uroczystość Wszystkich Świętych roku 1946. W prywatnej kaplicy Domu Biskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 kard. Adam Sapieha udziela święceń kapłańskich diakonowi. Tylko jednemu.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Beatyfi kacje księży Jana Balickiego i Jana Beyzyma, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i s. Sancji Szymkowiak, 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie

Święcenia odbywają się w przyspieszonym terminie, gdyż nowy ksiądz – Karol Wojtyła – ma wyjechać na studia do Rzymu. Moment padnięcia na twarz, na posadzkę, w którym wyraża się „całkowita gotowość do podjęcia służby”, pozostawił głęboki ślad w jego życiu. W 1962 r., mając w pamięci moment swoich święceń, napisał wiersz: „To ty Piotrze. Chcesz być tutaj Posadzką, by po Tobie przechodzili”.

Poprzez wybór nietypowego – 1 listopada – terminu święceń od początku posługa ks. Wojtyły została w pewien sposób związana z kultem świętych. Już jako papież Jan Paweł II wyniesie na ołtarze 482 świętych i 1338 błogosławionych, czyli więcej niż wszyscy poprzednicy razem wzięci od kilku wieków. Te kanonizacje i beatyfikacje – wiernych ze wszystkich zakątków świata – pokazały, jak różnorodne i dostępne dla każdego są drogi do świętości.

 


KRAKOWSCY ŚWIĘCI

Święci mieli duże znaczenie w życiu Karola Wojtyły. Na wybór jego drogi kapłańskiej wpłynął przykład brata Alberta Chmielowskiego, malarza i zakonnika (wówczas jeszcze nie był ogłoszony świętym). Pisał o nim: „Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania” (Jan Paweł II, „Dar i tajemnica”). Tej postaci Wojtyła poświęcił swój dramat „Brat naszego Boga”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -