25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszystkie sprawy Ojczyzny

Ocena: 0
2243
W tegorocznych obchodach święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze wzięło udział ponad 80 tys. wiernych, z których 35 tys. przybyło pieszo. Uczestniczyli oni we Mszy Świętej celebrowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski. W przeddzień uroczystości na Jasnej Górze zebrała się Rada Biskupów Diecezjalnych.

Wraz z Prymasem Polski koncelebrowali m.in. kard. Józef Glemp, abp Józef Michalik i abp Wacław Depo, który wygłosił homilię. Przestrzegał w niej przed „wybiórczym chrześcijaństwem” i zwracał uwagę, że duchowość maryjna nie kończy się na „zapatrzeniu się w Maryję”, ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią Jej Syna. I dlatego – zaznaczył – jest to szkoła ewangelicznego radykalizmu.

Abp Józef Kowalczyk odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu, uzupełniając je o aktualne wezwania. Oddał Maryi „wszystkie sprawy Ojczyzny, zwłaszcza te, które budzą uzasadniony niepokój”. Przed Mszą Świętą abp Kowalczyk poświęcił nowe wotum jasnogórskie, jakim jest ufundowana przez Instytut Prymasowski Tablica Jasnogórskich Ślubów Narodu. Odsłonięcia tablicy dokonali o. Jerzy Tomziński, były generał zakonu, Maria Okońska, współzałożycielka instytutu oraz świadkowie Jasnogórskich Ślubów z roku 1956.

W przeddzień święta, 25 sierpnia, z udziałem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Biskupi zapoznali się z wizytą w Polsce patriarchy Cyryla I i z okolicznościami podpisania razem z abp. Józefem Michalikiem „Wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji”.

– Przesłanie to otwiera nowy rozdział w relacjach między naszymi Kościołami i narodami. Wskazuje Polakom i Rosjanom drogę pojednania, nie poprzez spektakularne polityczne gesty, ale przez odkrywanie prawdy o trudnej przeszłości, przez gotowość do wzajemnego wybaczania sobie win i wezwanie do wspólnego dawania świadectwa Ewangelii, zwłaszcza wobec niełatwych współczesnych wyzwań – podkreślili biskupi.

Omówili też przebieg I Kongresu Nowej Ewangelizacji w Polsce, który był przygotowaniem do Roku Wiary.

Rada Biskupów Diecezjalnych przyjęła wskazania – w formie instrukcji – dotyczące zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi, które wyrastają z ofiarności wiernych i stanowią wspólne dobro Kościoła, umożliwiając wypełnianie jego misji ewangelizacyjnej.

Idziemy nr 36 (365), 2 września 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter