29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wybrane wydarzenia na Jasnej Górze (26-27 września)

Ocena: 0
1197

Pod hasłem „Największym skarbem narodu jest rodzina” od 26 do 27 września odbędzie się XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Po wakacyjnej przerwie Jasna Góra powraca także do spotkań w cyklu „Maryjna droga do świętości Prymasa Jasnogórskiego kard. Stefana Wyszyńskiego”. Stanowią one przygotowanie do beatyfikacji tego, który „wszystko postawił na Maryję”. Tytuł najbliższego spotkania, 27 września to „Królewska pieśń narodu. Historia zapisana słowami i muzyką”.

www.jasnagora.com

Pielgrzymka rozpocznie się 26 września Mszą św. o godz. 15.30 pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Rodziny. Wieczorem zaplanowano Drogę Krzyżową po Wałach Jasnogórskich i Apel Jasnogórski. W niedzielę zebrani małżonkowie i rodziny będą uczestniczyć we Mszy św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego. Podczas Eucharystii będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Maryi Królowej Polski, a także ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Małżeństwa i rodziny podczas tegorocznej pielgrzymki będą zgłębiać przesłanie o rodzinie zawarte  w nauczaniu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego hasłem pielgrzymki są słowa Prymasa Tysiąclecia „Największym skarbem narodu jest rodzina”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ponadto wystawa pt. „Rodzina Bogiem silna”, która również przywołuje wypowiedzi kard. Wyszyńskiego o rodzinie, macierzyństwie, ojcostwie i wychowaniu dzieci. Wystawę będzie można oglądać w auli o. Kordeckiego.

Zapraszamy rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszystkich, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie

– czytamy na stronie internetowej Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski, który organizuje pielgrzymkę już po raz 36.

Natomiast spotkanie „Maryjna droga do świętości Prymasa Jasnogórskiego kard. Stefana Wyszyńskiego” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 września o godz.19.30 w Sali Papieskiej. Wydarzenie transmitowane będzie poprzez jasnogórski kanał na portalu YouTube - www.youtube.com oraz Radio Jasna Góra.

Tym razem rozmowa dotyczyć będzie także królewskiego miasta Krakowa, a ściślej miejsca męczeństwa św. Stanisława biskupa, patrona Polski a więc Skałki, gdzie posługują paulini – powiedział o. Mariusz Tabulski, organizator dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Dodał, że kard. Stefan Wyszyński był tam częstym gościem, zwłaszcza na majowych uroczystościach połączonych z procesją.

Jednak i element królewskości Maryi bardzo mocno wpisany jest w dzieje Krakowa. – Królewski Kraków, bo miasto królów a jednocześnie Maryja, która jest naszą królową i taki szczegół, że po 1430r. kiedy obraz został zbeszczeszczony, w czasie napadu husytów na Jasną Górę to pierwsza peregrynacja obrazu odbyła się właśnie z Krakowa, gdzie ikona poddana była renowacji – wyjaśnia o. Tabulski i dodaje, że w Krakowie, w bazylice mariackiej znajduje się wierna kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, wieża tej bazyliki ma koronę na cześć Maryi, a więc ten element królewskości Maryi dotyka najważniejszych miejsc tego miasta.

Gośćmi spotkania przed beatyfikacją prymasa Wyszyńskiego będą o. Grzegorz Prus, paulin, który przez ostatnie 6 lat był przeorem na krakowskiej Skałce i twórcy oratorium o kardynale „Soli Deo per Mariam” – Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Jak podkreślają pochodzący z Krakowa twórcy „kluczem do oratorium są słowa Prymasa Wyszyńskiego wypowiedziane 14 lutego 1953r.: „Wszystko postawiłem na Maryję. I to Jasnogórską”.

O. Tabulski podkreśla, że będzie to spotkanie z młodym pokoleniem, które nie znając bezpośrednio Prymasa, medytując nad jego słowami i życiem odkryło piękno człowieka niezłomnego, podobnego do św. Stanisława, miłującego Ojczyznę, który „mówił też bardzo mocno a jego non possumus padło właśnie w Krakowie”. Apelem Jasnogórskim tego dnia rozpocznie się czuwanie modlitewne w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji a przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia zanoszone będzie też błaganie za Ojczyznę i o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter