19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa w Archiwum Głównym Akt Dawnych

Ocena: 0
941

Bulla papieża Hadriana IV z 1155 r. i przywilej Kazimierza Wielkiego nadany w 1367 r. biskupowi ormiańskiemu Grzegorzowi będzie można zobaczyć na wystawie przygotowanej w Archiwum Głównym Akt Dawnych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

2016-04-11 18:33
am / Warszawa (KAI), mz
fot. AGAD.gov.pl

Na zwiedzających czeka ponad 70 oryginalnych dokumentów, pieczęci i ilustracji. Otwarcie ekspozycji odbędzie się we wtorek 12 kwietnia o godz. 12.00 w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych przy ul. Długiej 7 w Warszawie.

„Chrześcijańskie skarby Archiwum Głównego Akt Dawnych. Święci, błogosławieni i wybitni ludzie Kościoła” to tytuł wystawy zorganizowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 70 oryginalnych dokumentów, pieczęci i ilustracji powstałych na przestrzeni ośmiu stuleci, od połowy XII wieku do roku 1939, związanych z wybitnymi przedstawicielami Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich. Zostaną również pokazane projekty architektoniczne kościołów, cerkwi i zborów ewangelickich.

Na wystawie będzie można zobaczyć dokumenty związane między innymi ze św. Stanisławem, św. Jadwigą, św. Kazimierzem Jagiellończykiem, św. Jozafatem Kuncewiczem, św. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim, św. Józefem Bilczewskim oraz błogosławionym Honoratem Koźmińskim.

Przypomniane zostaną również takie postaci, jak historyk i kronikarz Jan Długosz, reformator szkolnictwa i założyciel Collegium Nobilium w 1740 r. Stanisław Konarski, polityk i filozof doby oświecenia Hugo Kołłątaj oraz Ignacy Krasicki – biskup warmiński, poeta i autor pierwszej polskiej powieści nowożytnej "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki".

Najstarszym dokumentem prezentowanym na wystawie, a także najstarszym w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych, będzie bulla papieża Hadriana IV z 1155 r., w której papież otoczył opieką klasztor kanoników regularnych w Czerwińsku nad Wisłą.

Będzie można także zobaczyć przywilej Kazimierza Wielkiego nadany w 1367 r. biskupowi ormiańskiemu Grzegorzowi, w którym król zezwolił na osiedlanie się Ormian we Lwowie. Pokazany zostanie także list z 1561 r. skierowany do zboru kalwińskiego w Wilnie, w którym reformator Jan Kalwin potępił antytrynitarskie, negujące istnienie Trójcy Świętej, poglądy teologa Jerzego Blandraty.

Ekspozycja będzie czynna w dniach 12-15 kwietnia oraz z okazji Światowych Dni Młodzieży w dniach 18-23 i 25-26 lipca. Wstęp jest wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter