29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIII Święto Dziękczynienia skromniejsze, niż w poprzednich latach

Ocena: 0
688

Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i Świata – to hasło XIII Święta Dziękczynienia, które odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią tegoroczne obchody będą w uboższej oprawie.

Fot. Radek Molenda/idziemy.pl

Uroczysta msza dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, mająca stanowić kulminacyjny akord tegorocznego Święta Dziękczynienia, została przełożona przez kardynała Kazimierza Nycza na inny, spokojniejszy czas

- cytuje organizatorów Polska Agencja Prasowa. Zaznaczono, że "nie oznacza to, że święto, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w Świątyni Opatrzności Bożej i jest celebrowane przez wiernych w całej Polsce, zostało odwołane".

Centralnym punktem, w niedzielę 7 czerwca o godz. 12.00, będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, transmitowana na antenie TVP Polonia. Wcześniej, o godz. 9.00 liturgii będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

W czasie Eucharystii biskupi będą prosić Boga o ustanie pandemii, uzdrowienie dla chorych, życie wieczne dla zmarłych oraz polecać Bogu wszystkie służby i wolontariuszy. Dodano, że w czasie wszystkich Mszy św. celebrowanych w Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, duchowni będą także dziękować za obecność i działanie Chrystusa w życiu ludzi, w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Bóg z tych doświadczeń wyprowadzi.

Organizatorzy XIII Święta Dziękczynienia zachęcają do składania indywidualnych intencji przez formularz na stronie: www.centrumopatrznosci.pl

Tegoroczne obchody rozpoczną się godz. 8 wirtualną pielgrzymką "Różaniec świętych – nie jesteś sam".

Mając na uwadze brak możliwości odbycia, jak każdego roku, wspólnej pielgrzymki z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, przeprowadzimy w internecie transmisję wirtualnej pielgrzymki z modlitwą "Różaniec świętych – nie jesteś sam" prowadzonej przez kustosza sanktuarium, ks. Tadeusza Aleksandrowicza

- zapowiedziano w informacji.

Pomocą w modlitwie mają być zdjęcia z lat 2010-2019 ilustrujące wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych.

Pokazują one także udział wiernych, różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom

- podano.

W godzinie Miłosierdzia, czyli o 15 odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.

Tradycyjnie, święto zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" - ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Tym razem, śpiewanej w domach. Planowane jest połączenia się za pomocą platformy wideokonferencji.

Ostatnim akcentem będzie o godz. 21.40 adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której odbędzie się odśpiewanie litanii do Najświętszego Serca Jezusa.

Zaznaczono, że osoby, które chcą wziąć udział we wspólnym śpiewaniu Barki lub w wirtualnej pielgrzymce, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresami:

www.centrumopatrznosci.pl/barka i www.centrumopatrznosci.pl/pielgrzymka

Termin zgłoszeń minie 5 czerwca.

Podano, że wszyscy uczestnicy otrzymają mailem link do platformy Zoom, który umożliwi im udział w tych wydarzeniach.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter