2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIII Tydzień Wychowania (10-16 września)

Ocena: 0
159

W niedzielę, 10 września, w Kościele katolickim w Polsce rozpoczyna się XIII Tydzień Wychowania, którego hasłem są w tym roku słowa „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”.

Fot. KEP

Tegoroczną refleksję nad sposobami oraz skutecznością wychowawczą podejmuje się w kontekście dwóch ważnych dla Kościoła wydarzeń. Pierwszym z nich jest trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności, a drugim beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.

Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi przygotowali zapowiadający go list pasterski.

Wskazali w nim m.in. trzy najważniejsze wymiary Kościoła synodalnego. Na pierwszym miejscu stawiając umiejętność budowania wspólnoty, na miarę obecnych czasów.

Otwieranie serc wychowanków na drugiego człowieka w duchu miłości bliźniego nabiera szczególnego znaczenia w kontekście dramatu deptania ludzkiej godności i niesprawiedliwości w różnych częściach świata, trwających konfliktów zbrojnych, zwłaszcza wobec wojny na Ukrainie

– czytamy w liście. W tym samy punkcie zaakcentowana została „zdolność do mądrego i dojrzałego przeżywania różnic, łącząca otwartość na innych z zachowaniem własnej tożsamości”, która ma być wynikiem realizowania przykazania miłości bliźniego. Jako wzór takiej postawy biskupi wskazali przykład Rodziny Ulmów, której uroczystość beatyfikacji, 10 września, zbiega się z rozpoczęciem Tygodnia Wychowania.

Drugim z wymiarów, na który zwrócili uwagę biskupi, jest kształtowanie postawy aktywnego uczestniczenia w życiu wspólnoty. Budowanie wspólnoty i zaangażowanie w nią rodzą potrzebę dzielenia się tymi doświadczeniami z innymi, dlatego, jako trzeci wymiar Kościoła synodalnego, wymieniane jest kształtowanie postaw misyjnych.

Nie wystarcza bierny opór wobec zła. Jezus wzywa nas do aktywnego zaangażowania w przemianę świata w duchu Ewangelii

– napisali biskupi.

Tydzień Wychowania jest inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady Szkół Katolickich. Obchodzony jest we wrześniu każdego roku, jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz o ich wychowanie. W tym roku obchodzony jest po raz trzynasty.

W materiałach pomocniczych przygotowano min., konspekty katechez poświęcone wartościom wychowawczym związanym z Synodem, teksty rozważań i modlitwy wiernych do wykorzystania, tekst konferencji dla rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter