6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z czym na Komunię - Chrystus czy dron?

Ocena: 4.9
3065

Czy należy zatem całkowicie przekreślić pieniądze jako formę prezentu pierwszokomunijnego? – Prezenty pieniężne nie przysłoniły moim dzieciom duchowego wymiaru tego wydarzenia – przyznaje nasza koleżanka redakcyjna Lidia Molak. – Cieszyły się przede wszystkim z przyjęcia Pana Jezusa i z obecności gości, a pieniądze stały się przyczynkiem do oszczędzania. Najstarszy syn zdążył już wielokrotnie pomnożyć ten kapitał. Teraz, kiedy ma szesnaście lat, mówi, że będzie na pierwszy krok w dorosłość.

– Najbardziej przykre jest jednak to, kiedy dzieci, które dostały na Komunię 3-5 tys. zł, poproszone w Białym Tygodniu o dar na misje, dają po złotówce – przyznaje Lidia Molak. – Pieniądze nie są złe same w sobie. Mogą służyć dobru i warto dzieci nauczyć dzielenia się nimi – proporcjonalnie do tego, co się ma.

W parafii ks. Węcławskiego podczas Białego Tygodnia przekazywany jest dar ołtarza: dobrowolna ofiara pieniężna. – Zawsze ogłaszam, jaką sumę parafia otrzymała i dokładnie relacjonuję, na co te pieniądze zostały przeznaczone – wyjaśnia ksiądz. – Raz za połowę kwoty kupiłem puszkę do hostii dla misjonarzy na Madagaskarze, za drugą połowę – ornat. Uczymy w ten sposób dzieci ofiarności, ale i pokazujemy im, na jak dobre dzieła się to przekłada.

– Gdyby dzieci otrzymywały wyłącznie pamiątki religijne, nie byłoby problemu porównywania – podsumowuje ks. Piotr Tomasik, zajmujący się katechetyką młodzieży. – Już wcześniej warto dziecko przygotować, że to uroczystość duchowa i prezenty z nią związane również mają taki charakter. Wówczas dzieci nie będą dopytywać o pieniądze.

 

Komunia na tronie

Co więc podarować dziecku pierwszokomunijnemu? – Skromny prezent, który nie przysłoni największego daru, jakim jest Chrystus Eucharystyczny – mówi krótko o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie. – Najważniejszym prezentem w tym dniu jest Jezus Chrystus – mówi ks. Węcławski. – Podczas Bożego Narodzenia czy podczas Pierwszej Komunii Świętej dawaniem prezentów naśladujemy świętego biskupa Miry czy samego Boga, który dał nam siebie. Prezenty powinny wyrażać miłość, i na to należy zwracać uwagę przy ich wyborze.

Ksiądz Tomasik nie demonizuje samego faktu dawania prezentów, podobnie jednak jak ks. Węcławski uważa, że powinny wyrażać serce i życzliwość ofiarodawcy, ale i coś jeszcze. – Możemy nakazać kupowanie wyłącznie pamiątek religijnych, i może nawet rodzina się do tego zastosuje – mówi. – Ale jeśli w domu tak obdarowanego dziecka nadal panuje pustka duchowa, to nie nakazem czy zakazem to zmienimy. Dany typ prezentu odzwierciedla stan duchowy darczyńcy: czasem pokazuje on, że ów darczyńca sam potrzebuje takiej inicjacji religijnej, jaką przechodzą dzieci podczas Pierwszej Komunii Świętej.

Jeśli w domu dziecka panuje pustka duchowa,
to nie zmienimy tego nakazem czy zakazem w sprawie prezentów

Piękną pamiątką jest zamówienie w Watykanie błogosławieństwa papieskiego. – Tego dziecko ani nie zje, ani nie spienięży, to mu zostanie na zawsze – mówi Dorota Wypych. – Z mężem na chrzest zawsze dajemy medalik i złoty łańcuszek, a na Pierwszą Komunię – Biblię z dedykacją rodziców chrzestnych, już nie dziecięcą, ale jeszcze nie „dorosłą”. Taką dostaną od nas na bierzmowanie.

Sylwia Chrzanowska wspomina, że troje jej dzieci cieszyło się z zegarków i rowerów. – Czyli klasyka komunijna – podsumowuje. – Dostały też krzyżyki czy medaliki, a dziewczynki – kolczyki. To pamiątki, których nie docenią od razu, ale do których muszą dojrzeć. Hitem był u nas album, który z mężem zrobiliśmy dla syna. Psalm 139 o tym, jak Bóg, stwarzając świat, miał już nas w planach, opatrzyliśmy zdjęciami Michała. Fragmentowi „Ty utkałeś mnie w łonie mej matki” przypisaliśmy jego zdjęcie z USG, a słowa o tym, że Bóg dobrze zaplanował jego przyszłość, syn traktuje teraz jako dewizę. Ten album był naszym wyrazem wdzięczności za skarb, jakim Bóg nas obdarzył w osobie Michała.

Siostrzenica o. Borzyszkowskiego, jego chrześnica zresztą, namawiana przez rodzinę do rozpakowania prezentów podczas przyjęcia pierwszokomunijnego, odpowiedziała, że teraz świętuje przyjęcie Pana Jezusa, a prezenty rozpakuje za kilka dni.

Z kolei ks. Węcławski rodzicom dzieci pierwszokomunijnych tłumaczy: – W tym dniu nie sadzajcie dziecka na tronie, by mu wszyscy usługiwali. Niech dziecko naśladuje Chrystusa, który obmywał uczniom nogi i im usługiwał. Niech poda gościom do stołu, zatroszczy się o nich. Owszem, Pierwsza Komunia Święta to wywyższenie, ale nie w sensie wyższości nad innymi. To wywyższenie w sensie godności naśladowania Chrystusa w Jego ofiarności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter