21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Kamionka na Jasną Górę

Ocena: 4.9
632

Pielgrzymowanie daje ogromną radość. A idąc w małej grupie pielgrzymkowej, nie jesteśmy dla siebie anonimowi. - mówi ks. Rafał Goliński, kierownik 41. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Matki Kościoła, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. Irena Świerdzewska

Organizatorzy Praskiej Pielgrzymki Pieszej mówią, że to najstarsza pielgrzymka wyruszająca ze stolicy. Jaka jest jej historia?

Pielgrzymka, która obecnie wyrusza z Kamionka, zmierza na Jasną Górę po raz 41. Mówi się o niej, że jest najstarsza, ponieważ nawiązuje do pielgrzymki, w którą wyruszyli z Kamionka w 1657 r. prażanie, by podziękować za śluby Jana Kazimierza. Nie ma prostej kontynuacji między tamtą Praską Kompaniją, jak się nazywała, a obecną Praską Pielgrzymką Pieszą Pomocników Matki Kościoła, poza nawiązaniem do trasy przejścia. Ksiądz Józef Buhajewicz, opiekun Pomocników Matki Kościoła, kiedy przed ponad 40 laty reaktywował pielgrzymkę z Kamionka, odtwarzał trasę przejścia, jeżdżąc od wsi do wsi, pytając o Praską Kompaniję. Towarzyszył mu legendarny pątnik, nieżyjący już Stanisław Popończyk. Na pewno obecna pielgrzymka miejscami ma trochę inny przebieg, chociażby z uwagi na rozbudowę infrastruktury. Obecnie idziemy np. przez most w Górze Kalwarii, którego w dawniejszych czasach nie było.

Co ciekawe, rys związany ze ślubami królewskimi znalazł odzwierciedlenie w reaktywowanej pielgrzymce. Podejmujemy dziedzictwo bł. Stefana Wyszyńskiego, który przygotował dla Polski Jasnogórskie Śluby Narodu.

 

Czy trzeba być pomocnikiem Matki Kościoła, żeby wyruszyć na szlak?

Przed rokiem wśród 180 pątników 40 było z ruchu Pomocnicy Matki Kościoła. W naszej pielgrzymce jest miejsce dla wszystkich zainteresowanych. W ubiegłym roku najstarszy pątnik miał ponad 80 lat, najmłodszy około półtora roku. W tych widełkach każdy może się zmieścić. Pielgrzymujemy w trzech grupach. Czerwono-zielona, której przewodzę, to grupa Jasnogórskich Ślubów Narodu, gdzie dużo jest treści związanych z osobą i nauczaniem prymasa Wyszyńskiego. Grupa niebieska wyróżnia się odmawianiem codziennie czterech części różańca; przewodnikiem jest werbista o. Maciej Piwnicki. Grupa żółta jest dla ludzi młodych i rodzin, z logistyką umożliwiającą pielgrzymowanie z dziećmi, jest tu też więcej formuły zabawy. Przewodnikiem jest ks. Bartłomiej Szwarc.

 

Dlaczego wyruszacie na szlak w połowie sierpnia?

Docieramy na drugie z najważniejszych świąt maryjnych na Jasnej Górze – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Termin naszej pielgrzymki wiąże się też z datą powstania Pomocników Matki Kościoła. Prymas Wyszyński powołał ten ruch 26 sierpnia 1969 r. Termin dogodny jest też dla osób, które nie mogą pójść na początku sierpnia, np. pracujących w księgowości.

 

Jak wygląda pielgrzymowanie?

W tym roku towarzyszy nam hasło „Umacniać w rodzinach królowanie Jezusa”. Będziemy czerpali z nauczania Prymasa Tysiąclecia o rodzinie. Zapraszamy przedstawicieli różnych grup, wspólnot, instytucji kościelnych zajmujących się wspieraniem rodzin czy ich duszpasterstwem. Odniesiemy się też do bł. Rodziny Ulmów, patronów rodzin na dzisiejsze czasy.

Towarzyszą nam w drodze klerycy z naszego praskiego seminarium. Najkrótszy dystans dzienny to około 27 km, najdłuższy – 36 km. Idąc w małej grupie pielgrzymkowej, nie jesteśmy dla siebie anonimowi. Nie stanowimy też dużego obciążenia dla przyjmujących nas gospodarzy. Żartobliwie mówi się na naszej pielgrzymce, że głównie jemy, a chodzimy w przerwach między posiłkami. Goszczeni jesteśmy naprawdę obficie.

 

Co Księdzu daje piesze wędrowanie do Częstochowy?

Na Jasną Górę będę szedł po raz trzynasty, z obecną pielgrzymką – dziewiąty. Pielgrzymowanie daje ogromną radość, trudno opisać słowami ogromne duchowe przeżycia. A kiedy człowiek staje przed Matką Najświętszą, wszelkie wątpliwości i kłopoty przestają mieć znaczenie.

 

Jak włączyć się w pielgrzymowanie?

Zapisy będą 11 sierpnia oraz 14 i 15 sierpnia w godz. 17.00–19.00 przy konkatedrze na Kamionku, ul. Grochowska 365. Prosimy, by wieczorem 15 sierpnia zdać bagaże. Ruszamy 16 sierpnia, po Mszy Świętej o godz. 6.00. Można też dołączyć na szlaku. Jest również opcja pielgrzymowania duchowego. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.pielgrzymkapomocnikow.pl, można też pytać pod nr. tel. 501 557 387.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter