28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Loreto na cały świat

Ocena: 0
4169

 

DOMEK CUDÓW

Wyżłobienia w posadzce przy Świętym Domku w Loreto od pielgrzymich stóp wiele mówią o kulcie tego miejsca. Skarbiec pełen był składanych z wdzięczności wotów, złupionych potem przez Napoleona.

Paweł II, który w 1464 r., gdy jeszcze jako kardynał nawiedził Domek, został cudownie uzdrowiony. Loreto stało się miejscem pielgrzymek chorych, którzy od kwietnia do października przyjeżdżali niegdyś w zorganizowanych grupach tzw. białymi pociągami. Siostra Róża Pujsza, nazaretanka, była świadkiem, jak podczas pielgrzymki dwie sparaliżowane osoby poruszające się na wózkach wstały i zaczęły samodzielnie chodzić. Teraz nie ma już zorganizowanych pielgrzymek, ale chorzy przyjeżdżają indywidulanie. Najwięcej jest Włochów, a zaraz potem Polaków. Z Polski w sezonie przybywały 2-3 pielgrzymki dziennie, a zdarzało się, że przyjeżdżało nawet kilka autokarów. Loreto nawiedza też wiele małżeństw mających trudności z poczęciem dziecka. Jeden z pątników opowiadał, że po modlitwie doczekali się z żoną trojga dzieci.

Nieustannie odbywa się tu cud pojednania. – Bardzo wielu pielgrzymów się spowiada. W jednym z konfesjonałów odbywa spowiedź po polsku – mówi o. Andrzej Cebula OFMCap, który kilkakrotnie wyjeżdżał do Loreto do pracy duszpasterskiej.

W sali skarbca znajduje się makieta statku i kopia stron dziennika pokładowego Krzysztofa Kolumba. Żeglarz opisuje cudowne ocalenie za sprawą Matki Bożej Loretańskiej podczas podróży morskiej. Zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami przypisywane jest także Matce Bożej z Loreto. Kapelan wojsk Sobieskiego, św. Marek z Aviano, podczas odsieczy wiedeńskiej miał przy sobie namalowany wizerunek Matki Bożej Loretańskiej. Loreto nawiedzało wielu świętych i papieży. Pielgrzymowali tu m.in. Katarzyna ze Sieny, Franciszek Ksawery, Ignacy Loyola. Ojciec Pio miał powiedzieć: „Gdybym mógł udać się do Loreto, nie zdołałbym wejść do Domku Matki Bożej, umarłbym ze wzruszenia”.

 


OCALONE PRZEZ POLAKÓW

Jan XXIII ukoronował Madonnę z Loreto złotą koroną. Gościł tu także Benedykt XVI i Franciszek, a Jan Paweł II – pięciokrotnie. W 1993 r. w liście z okazji 700-lecia sanktuarium loretańskiego napisał, że Święty Domek jest nie tylko relikwią, lecz również drogocenną ikoną, gdyż odbija wzniosłe przesłanie, począwszy od momentu wcielenia Słowa Bożego w łonie Maryi Dziewicy. W 1995 r. na wzgórzach pod Loreto Jan Paweł II zorganizował Światowe Dni Młodzieży, a trzy lata później w sanktuarium Światowy Dzień Chorego.

O Loreto mówi się, że jest najbardziej polskim z włoskich miast, nie tylko ze względu na liczbę pielgrzymów. Sanktuarium zawdzięcza swoje ocalenie w czasie II wojny światowej polskim lotnikom. Kiedy podczas niemieckiego nalotu bomba zapalająca trafiła w dach świątyni, polscy żołnierze ugasili pożar. Pius XII uhonorował ich papieskimi odznaczeniami, a w Loreto znajduje się papieski list informujący o ocaleniu katedry przez Polaków.Trzecia Dywizja Strzelców Karpackich z Karpackim Pułkiem Ułanów w lipcu 1944 r. walczyła z Niemcami w pobliskiej Anconie, a 21 lipca 1944 r. za poległych żołnierzy modlili się w świątyni w Loreto generałowie Kazimierz Sosnkowski i Władysław Anders. Na obrzeżach Loreto znajduje się polski cmentarz z 1080 mogiłami, największy we Włoszech. Pielgrzymi modlą się także w polskiej kaplicy w sanktuarium w Loreto. Ta jedna wśród kilku kaplic różnych narodowości wyróżnia się freskami z wiktorią wiedeńską i Cudem nad Wisłą.

W tym miejscu szczególnie brzmi Litania Loretańska, powstała w XII w. prawdopodobnie we Francji, a będąca wspaniałym hymnem na cześć Maryi. W tym roku, w uroczystość Zwiastowania, 25 marca sanktuarium nawiedził papież Franciszek i tutaj podpisał posynodalną adhortację apostolską Christus vivit. Teraz, kiedy z okazji stulecia uznania Matki Bożej Loretańskiej za patronkę lotnictwa Franciszek ogłosił Jubileusz Loretański – potrwa do 10 grudnia 2020 r. – można się spodziewać prawdziwego najazdu pielgrzymów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter