28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Nową Drogą

Ocena: 5
665

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie zaprasza wiernych do wspólnej ewangelizacji poprzez modlitwę i zgłębianie Słowa Bożego.

fot. Paweł Złowocki

Początkowo, w 1997 r., utworzono w Mistowie ośrodek duszpasterski pod wezwaniem MB Fatimskiej, którego pierwszym administratorem był ks. Mirosław Trempczyk. W 2009 r. opieka duszpasterska nad przyszłą wspólnotą parafialną została powierzona wywodzącej się z Francji wspólnocie Chemin Neuf (Nowa Droga). Parafia została erygowana 1 sierpnia 2017 r., w setną rocznicę objawień fatimskich, dekretem abp. Henryka Hosera SAC, ówczesnego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Aktualnie posługują w niej proboszcz, o. Marcin Borządek CCN, oraz dwie siostry zakonne, Edyta Klejn i Joanna Pruszkowska. Wierni spotykają się na Eucharystii w kaplicy, którą wybudowano w 2000 r. – Budowa właściwego kościoła rozpoczęła się w 2020 r., jak na razie jesteśmy na początkowym etapie. Budynek został już pokryty dachem i wstawiono okna – relacjonuje o. Borządek. – Pomagamy na różne sposoby przy budowie kościoła, każdy, jeśli tylko może, daje z siebie wszystko, angażując się w pracę fizyczną przy świątyni – przyznaje członek parafialnej Wspólnoty Małżeństw Szymon Paluch.

 


WZAJEMNA EWANGELIZACJA

Ojciec proboszcz zwraca uwagę na wyjątkowość charyzmatu Chemin Neuf. Ewangelizacja to charakterystyczna cecha ekumenicznej wspólnoty. Żyją w niej członkowie różnych wyznań, dzieląc codzienne obowiązki. – Jesteśmy wspólnotą mieszaną, która zawiera wszystkie formy powołania, co bardzo skutecznie oddziałuje na parafian – mówi proboszcz. Apostołowanie przejawia się przede wszystkim w studium biblijnym. W parafii istnieje wiele fraterni Słowa Bożego. Wierni spotykają się raz w tygodniu, by rozważać fragmenty Pisma Świętego oraz dzielić się swoimi przemyśleniami na ich temat. Parafia liczy tylko ok. 900 osób, a mimo to w krótkim czasie w spotkaniach fraterni uczestniczyło kilkuset wiernych. – W modlitwie Słowem Bożym co tydzień bierze udział ok. 200 osób – podkreśla ojciec proboszcz.

W parafialnej Wspólnocie Małżeństw co miesiąc spotykają się małżonkowie, aby dzielić się swoją wiarą i budować osobistą relację w oparciu o Pismo Święte. – Uczestniczymy z żoną w formacji, w której jako małżeństwo możemy wzajemnie wysłuchiwać się i korzystać z przemyśleń innych. W ten sposób możemy kształtować życie w duchu biblijnym – mówi Szymon Paluch.

Dodatkowo działalność Fraterni ma wpływ na osoby spoza parafii. – Tworzymy jedną wielką rodzinę, przyjeżdżają do nas ludzie nawet z Warszawy, aby modlić się razem z nami. Niektórzy też przeprowadzają się do Mistowa, bo zainspirowali się naszymi działaniami na rzecz szerzenia Ewangelii – tłumaczy Jadwiga Bartnicka, moderatorka róży różańcowej. Wspólnotowa modlitwa pomaga wiernym także w przeciwnościach losu. Jadwiga Bartnicka dodaje, że kiedy zachorowała na COVID-19, cała parafia modliła się za nią. – Był to dla mnie piękny dar, który pozwolił mi szybko wrócić do zdrowia – opisuje moderatorka.

 


ZAKORZENIENI W CHRYSTUSIE

W niedzielę 18 września odprawiono uroczystą Eucharystię, podczas której nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię, przywiezionego z kaplicy objawień w Fatimie. Wierni wypełnili świątynię po brzegi. Było wśród nich wiele rodzin z dziećmi. Proboszcz parafii w nawiązaniu do słów papieża Franciszka mówił na początku liturgii o małej wspólnocie, będącej błogosławieństwem. – W byciu małym Kościołem kryje się wielka łaska: zamiast popisywać się swoją siłą, liczebnością, strukturami i wszelkimi innymi formami tego, co znaczące po ludzku, dajemy się prowadzić Panu i pokornie stajemy obok ludzi – wyjaśniał.

Bp Romuald Kamiński, witając przybyłych, zwrócił uwagę na podniosły charakter chwili. – W liturgii kamień węgielny często utożsamia się z Chrystusem. Wydarzenie jego wmurowania jest tak ważne, bo przypomina nam o zakorzenieniu w Jezusie – mówił ordynariusz warszawsko-praski. W homilii podkreślił siłę płynącą ze wspólnoty. – To ważny moment nie tylko dla Chemin Neuf i lokalnej społeczności, ale też dla rozwijających się tutaj dzieł ewangelizacyjnych – stwierdził.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter