19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z paulinami

Ocena: 0
178

– „Tak” Maryi jest wzorem każdej wolnej odpowiedzi człowieka na wolę Bożą. Idziecie do Matki Bożej, żeby uczyć się przeżywania wolności w waszym życiu – powiedział kard. Kazimierz Nycz 6 sierpnia podczas Mszy Świętej celebrowanej przy warszawskim kościele Paulinów na rozpoczęcie 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, która wyruszyła na Jasną Górę pod hasłem „Z Maryją wolni”.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

– Wolność jest jednym z najważniejszych atrybutów ludzkiej godności. Człowiek powinien jej bronić, kiedy jest mu zabierana z zewnątrz, ale również, gdy ją sobie sam zabiera przez słabość, grzech, brak odwagi – powiedział metropolita warszawski. Zaznaczył, że powinniśmy o tym szczególnie pamiętać w roku stulecia niepodległości i czterdziestolecia wyboru papieża Jana Pawła II, który wskazywał drogę na Jasną Górę, mówiąc: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.

Kard. Nycz prosił pątników o modlitwę, m.in. o powołania kapłańskie i zakonne oraz beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi niosą również wiele osobistych próśb. – Idę, żeby utwierdzić się w wierze i w intencji pomyślnej rekrutacji na studia. Chciałbym dostać się na farmację – mówi Michał Uszyński z Legionowa, który na pątniczy szlak wyruszył pierwszy raz. Na trasie już po raz 27. jest grupa dzieci z polskiej parafii w Żytomierzu. – Będziemy modlić się o pokój na Ukrainie – zapowiadają.

– Idę już 34. raz. Ten rok jest szczególny. Zawsze to my chodziliśmy do Matki Bożej, a w tym roku to Maryja w kopii Obrazu Jasnogórskiego była w naszej diecezji warszawsko-praskiej – mówi Halina Wojciuk z parafii Chrystusa Króla na Targówku. – Poza tym mamy stulecie niepodległości. Inni walczyli, żeby tę niepodległość odzyskać, a my idziemy podziękować Bogu, że jesteśmy wolni.

Patronat nad pielgrzymką sprawuje tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter