2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z różańcem u świętej Faustyny

Ocena: 0
3496
Na Różańcu modli się coraz więcej osób. Doświadczyć tego było można pod koniec kwietnia w Ostrówku, w czasie I Pielgrzymki Kółek Żywego Różańca diecezji warszawsko-praskiej.
Spotkanie parafialnych wspólnot różańcowych w Domu św. Siostry Faustyny przebiegło pod hasłem: „Różaniec maryjną szkołą modlitwy”. I było okazją do zamanifestowania, jak wielu ludzi modli się zgodnie do Matki Bożej.

– Kół Różańcowych jest w diecezji aż 1360, z czego najwięcej, bo 1150 jest tradycyjnych, stanowych. To daje prawie 27 tys. modlących się osób. – mówi ks. Roman Kot, moderator diecezjalny Kół Różańcowych – a niektóre powstały już w XVII wieku. Ich członkowie stanowią kolejne pokolenia założycieli. I wciąż się modlą. Choćby ze względu na to musimy tę tradycję kultywować.

– Szczególnie cieszy nas rozwój kółek męskich, których już mamy 56, i dziecięcych oraz młodzieżowych, których w sumie jest 40. Jednak w ostatnim półroczu najwięcej powstało kół rodzinnych, modlących się za swoje dzieci. Jest ich obecnie w diecezji ponad 100. Są też kółka nauczycielskie, medyczne, neokatechumenalne… Nawet koło związków niesakramentalnych. Za to wszystko przyjechaliśmy Matce Bożej Loretańskiej podziękować i modlić się o nowe powołania kapłańskie oraz nowe powołania do Kółek Różańcowych. Bo mamy dowody na to, że na Różańcu można wymodlić dla siebie i naszej ojczyzny dosłownie wszystko – tłumaczy ideę spotkania ks. Kot, który całe spotkanie prowadził i koordynował.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości


Pielgrzymce towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej, która w Roku Wiary pielgrzymuje po parafiach całej praskiej diecezji. Na jej spotkanie przybyło w sumie ok. 3 tys. pielgrzymów zorganizowanych w 53 autokarowych grupach, wraz z ok. 30 kapłanami i 20 siostrami zakonnymi.

Po uroczystym przeprowadzeniu Figury Matki Bożej Loretańskiej z miejscowego kościoła parafialnego bp praski Marek Solarczyk wygłosił konferencję o Jasnogórskich Ślubach Narodu, które dziś są dla Polaków równie aktualnym jak w 1966 roku wyzwaniem. Nawiązał też do przypadającej już za trzy lata 1050. rocznicy chrztu Polski, do której wierni w Polsce winni się przygotować.

Po konferencji wszyscy zebrani odmówili Różaniec, którego tajemnice radosne prowadzili po kolei: dekanat bródnowski, kółka męskie, kółka dziecięce i młodzieżowe, kółka rodzinne oraz siostry zakonne. Następnie zelatorzy różnych Kółek w diecezji dawali świadectwa o ich działalności.

W godzinie Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył bp Solarczyk. Na jej wstępie przypomniał, że spotkanie w Ostrówku odbywa się w 50. rocznicę uchwalenia w Polsce tzw. ustawy aborcyjnej i wezwał do modlitwy w intencji nienarodzonych. A w homilii dał osobiste świadectwo sprzed 10 lat, kiedy na skutek wypadku, w którym zginęła jego mama, uświadomił sobie, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa modlitwa różańcowa.

– Mamy dziś niesamowitą okazję, aby wobec Matki, z całą ufnością i pokorą powiedzieć: „Pomóż, bądź ze mną. Przyjmę każdy Twój dar, każde światło. I przepraszam, że nie zawsze w to wierzę i temu ufam. Prowadź”. I niech to będzie siłą naszą, naszych wspólnot, Kół Różańcowych, naszej parafii, diecezji – prosił.

Po Mszy Świętej procesjonalnie odprowadzono figurę MB Loretańskiej, która w asyście strażaków pojechała do Duczek, kolejnej parafii dekanatu.

Spotkanie przebiegło we wzniosłej atmosferze modlitwy, a zakończyła je Koronka do Miłosierdzia Bożego, w czasie której siostry opiekujące się Domem św. Faustyny przedstawiały wiernym do ucałowania jej relikwie. Zaproszono wszystkich modlących się na Różańcu na ogólnopolskie spotkanie Kół Żywego Różańca 1 czerwca na Jasnej Górze.

Radek Molenda
fot. Radek Molenda
Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter