28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za migrantów i uchodźców

Ocena: 0
205

Dla Pana Boga nie ma obcych. Wszyscy są Jego dziećmi – mówił kard. Kazimierz Nycz w 104. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Eucharystię koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

fot. Anna Matlak/Wspólnota Sant?Egidio w Warszawie

– Papież zwraca się do wielkich tego świata, żeby usuwali przyczyny migracji i uchodźstwa. Ale równocześnie każdemu z nas przypomina, że spotkanie z przybyszem jest dla chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem. To wynika z istoty Ewangelii – powiedział w homilii kard. Nycz.

Metropolita warszawski zauważył, że doświadczenie migracji dotyczy wielu Polaków, którzy byli i są życzliwie przyjmowani w wielu krajach świata. Przypomniał słowa z Księgi Wyjścia: „Nie uciskajcie cudzoziemców, boście sami kiedyś byli cudzoziemcami”. – Ten dzień jest po to, żebyśmy cały rok byli wrażliwi – dodał. – Jest okazją do zastanowienia, w jaki sposób odpowiadamy na problem migracji i uchodźstwa. Jak przyjmujemy ludzi, którzy przyjeżdżają do nas z Południa i ze Wschodu? Czy jesteśmy wobec nich sprawiedliwi? Czy uczciwie płacimy tym migrantom, głównie z Ukrainy, którzy u nas pracują? Czy pomagamy im w integracji z nowym otoczeniem?

Msza Święta sprawowana była według specjalnego formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców dostępnego w Mszale Rzymskim (pozycja 40.). W przygotowanie Eucharystii włączyli się członkowie Wspólnoty Sant’Egidio, zaangażowanej w pomoc ubogim, bezdomnym i uchodźcom. W parafii na Tamce wspólnota prowadzi Szafę Przyjaciół, w której rozdawane są ubrania dla potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter