15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za nami obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja

Ocena: 0
630

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego oraz sekretarza papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI była kulminacyjnym punktem obchodów 30. rocznicy powstania Radia Maryja.

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

We Mszy św. która odbyła się w hali Areny Toruń uczestniczyli biskupi, duchowieństwo, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni wierni.

Przed Eucharystią do hali Areny Toruń, gdzie odbywały się uroczystości wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Relikwie przekazała Rodzinie Radia Maryja bliska współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia, Anna Rastawicka.

Radio Maryja odznaczone też zostało medalem beatyfikacyjnym kad. Wyszyńskiego. Wręczył go przewodniczący kapituły społecznej medalu, ks. prałat Józef Maj.

Są dwa miejsca w Polsce gdzie idea maryjna kard. Wyszyńskiego jest kontynuowana wiernie – to jest Jasna Góra i to jest Radio Maryja. Niech te słowa wystarczą za całą laudację

– powiedział.

O godz. 15 rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Następnie odczytano okolicznościowe listy.

Rozgłośnia nie tylko sumiennie opisuje polską rzeczywistość ale też aktywnie ją współtworzy oraz wychodzi naprzeciw potrzebom i aspiracjom szerokich rzesz Polaków. Jest przestrzenią spotkania dla osób, którym drogi jest katolicyzm i uświęcone wiekami formy chrześcijańskiej duchowości

– napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślił, Radio Maryja to jedno z pierwszych mediów w Polsce, w których nie tylko mówi się do odbiorców ale również z szacunkiem się ich słucha.

List prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego przeczytał minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na trudną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Polska, atakowana na wielu frontach. "Nie ustąpimy – dlatego, że jesteśmy wspólnotą. Łączy nas miłość do Pana Boga i do Polski" – podkreślił prezes PiS zwracając uwagę na znaczenie Radia Maryja i Rodziny Radia Maryja w umacnianiu tej wspólnoty. „Bóg zapłać, Ojcze Dyrektorze, za wszystko co uczyniłeś dla Kościoła, dla Polski i dla nas” – napisał.

Po rozpoczęciu Mszy św. zebranych przywitał ordynariusz toruński, bp Wiesław Śmigiel. Podkreślił, że Radio Maryja to głos, który pomaga rozpoznawać znaki czasu i odpowiadać na nie tak, by nie utracić swojej tożsamości chrześcijańskiej. Zwrócił też uwagę na fakt, że Radio Maryja jest przestrzenią dającą możliwość wypowiedzenia swojego zdania bardzo wielu ludziom. W tym kontekście zaznaczył, że rozmowy w Radiu Maryja są swoistym przygotowaniem do drogi synodalnej, na którą zaprasza nas teraz papież Franciszek.

Dzięki waszej pracy codziennie Bóg wchodzi do Polskich domów na całym świecie

– stwierdził w homilii abp Mieczysław Mokrzycki. Szczególnie zwrócił uwagę na proponowaną przez Radio modlitwę, katechezę a także informację podawaną bez indoktrynacyjnego komentarza. Podkreślił też znaczenie Radia dla wielu ludzi chorych i samotnych.

Jak zaznaczył, dobre media powinny uczyć człowieka samodzielnego myślenia, tak, by mógł on dobrze korzystać ze swojej wolności. Mówił również o tym, jak ważna jest znajomość własnej historii i kultury a także poczucie odpowiedzialność, zwłaszcza w sytuacji napięcia i zagrożenia państwa. Podkreślając zasługi Radia Maryja życzył jego pracownikom i słuchaczom tego, by służyli Prawdzie, bo w ten sposób służą samemu Bogu.

Na zakończenie Eucharystii wszystkim zebranym, podziękował Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Prosił o wybaczenie wszystkich błędów i niedociągnięć. Życzył sukcesów rządzącym. Podziękował też w sposób szczególny biskupom przez lata wspierającym Radio Maryja oraz wszystkim cierpiącym i chorym, którzy, jak podkreślił, są fundamentem Kościoła. Podziękował Matce Bożej i prosił Ją o dalszą opiekę nad dziełem.

+++

Należąca do redemptorystów rozgłośnia Radio Maryja została założona w Toruniu przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR w grudniu 1991 r. i ma dziś największy ogólnopolski zasięg oraz słuchaczy także wśród Polonii.

Na program Radia Maryja składają się przede wszystkim audycje o charakterze ewangelizacyjnym, katechezy, transmisje wydarzeń z życia Kościoła i wspólna modlitwa. Transmitowane są Msze i nabożeństwa, papieskie pielgrzymki. Jest też miejsce na publicystykę społeczno-polityczną.

Radio ma charakter interaktywny, od początku słuchacze mieli możliwość, dzwoniąc, brać udział w modlitwach na antenie, zadawać pytania czy dzielić się komentarzami. Słuchacze i sympatycy radia tworzą Rodzinę Radia Maryja.
Z raportu Radio Track Kantar Polska opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od maja do października 2021 roku udział Radia Maryja w ogólnopolskim rynku słuchalności rozgłośni wyniósł 1,1.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter