24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaczęło się w Radzyminie

Ocena: 0
113

Pod hasłem „Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie” rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Jak podkreślił jej ordynariusz abp Henryk Hoser SAC, na rozpoczęcie peregrynacji wybrano miejsce ważne dla polskiej historii – miejsce Cudu nad Wisłą.

Obraz spod radzymińskiej kolegiaty niesiony był w orszaku przez kapłanów, rodziny, młodzież, strażaków do miejsca celebry na placu przykościelnym. Wśród ok. 30 biskupów obecni byli m.in. arcybiskupi Wacław Depo, Andrzej Dzięga, Józef Górzyński, Marek Jędraszewski oraz biskupi Wiesław Mering i Jerzy Mazur. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W liturgii uczestniczyło ok. 80 kapłanów i prawie 1,5 tys. wiernych.

Ks. Lucjan Szcześniak, dziekan legionowski, odczytał list od kard. Pietra Parolina, watykańskiego sekretarza stanu (w ramce).

Rozpoczynając Mszę Świętą, abp Henryk Hoser SAC nawiązał do miejsca rozpoczęcia peregrynacji i podkreślił, że zwycięstwo w 1920 r. było owocem wsparcia Najświętszej Maryi Panny.

– Twoja interwencja sprawiła, że czerwona zaraza nie zalała Polski, ani całej Europy w 1920 r. Bez Twojego przywództwa nie nastąpiłby wówczas Cud nas Wisłą – powiedział praski ordynariusz.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest owocem modlitwy i troski Wielkiego Prymasa, który chciał przygotować naród na obchody milenijne.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły