29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaczęło się w Radzyminie

Ocena: 0
1005

Pod hasłem „Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie” rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Jak podkreślił jej ordynariusz abp Henryk Hoser SAC, na rozpoczęcie peregrynacji wybrano miejsce ważne dla polskiej historii – miejsce Cudu nad Wisłą.

Obraz spod radzymińskiej kolegiaty niesiony był w orszaku przez kapłanów, rodziny, młodzież, strażaków do miejsca celebry na placu przykościelnym. Wśród ok. 30 biskupów obecni byli m.in. arcybiskupi Wacław Depo, Andrzej Dzięga, Józef Górzyński, Marek Jędraszewski oraz biskupi Wiesław Mering i Jerzy Mazur. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W liturgii uczestniczyło ok. 80 kapłanów i prawie 1,5 tys. wiernych.

Ks. Lucjan Szcześniak, dziekan legionowski, odczytał list od kard. Pietra Parolina, watykańskiego sekretarza stanu (w ramce).

Rozpoczynając Mszę Świętą, abp Henryk Hoser SAC nawiązał do miejsca rozpoczęcia peregrynacji i podkreślił, że zwycięstwo w 1920 r. było owocem wsparcia Najświętszej Maryi Panny.

– Twoja interwencja sprawiła, że czerwona zaraza nie zalała Polski, ani całej Europy w 1920 r. Bez Twojego przywództwa nie nastąpiłby wówczas Cud nas Wisłą – powiedział praski ordynariusz.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest owocem modlitwy i troski Wielkiego Prymasa, który chciał przygotować naród na obchody milenijne.

– Zastanawiał się, jak obronić Polskę i naród w tamtych trudnych, także dla istnienia Kościoła, czasach – powiedział i zachęcił do modlitwy w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. – Niech to będzie nasz dar za to, co ofiarował nam jako Prymas Polski i metropolita warszawsko-gnieźnieński. Błogosławiony kard. Wyszyński ze swoją mądrością, troską o wszystkich, a nie tylko niektórych – bardzo by nam się przydał na nasze czasy – powiedział metropolita warszawski.

Peregrynacja potrwa do 16 czerwca 2018 r., obraz nawiedzić ma 185 parafii diecezji warszawsko-praskiej.

– Nieśliśmy obraz Matki Bożej na miejsce celebry. W parafii tutejszej mieszkamy od 17 lat, to dla nas wielkie wyróżnienie, wielkie przeżycie, które zdarza się bardzo rzadko, może raz na całe życie, ale też wielkie zobowiązanie – deklarują Anna i Marcin Ohde.

– Kilka razy szłam w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, a dziś zobaczyłam obraz w naszym kościele – to wielkie i wzruszające przeżycie. Każdy ma prośby dla siebie, dla rodziny, i dla parafii, która się zmienia, bo osiedla się tu dużo młodych ludzi – mówi Beata Zielińska z parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

– Mam nadzieję, że ta peregrynacja wiele zmieni, ale potrzeba, byśmy słuchali tego, o co Matka prosi, i podejmowali wyrzeczenia – dzieli się Zdzisław Sikorski, z parafii Chrystusa Króla na Targówku.

Zakończenie peregrynacji nastąpi 16 czerwca 2018 r. w kościele Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka w Warszawie. Poprzedzi je procesja różańcowa z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter