19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żaden projekt nie powiedzie się bez młodych

Ocena: 0
1420

"ŚDM są wyjątkowa okazją, by dać młodym miejsce, na które zasługują. Jesteśmy świadomi, że żaden projekt polityczny, społeczny, ekonomiczny, ani religijny nie może zostać zrealizowany bez protagonizmu młodzieży" – piszą biskupi w specjalnym przesłaniu opublikowanym na niespełna rok przed Światowymi Dniami Młodzieży Panama 2019.

fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl

W opublikowanym przez Konferencję Biskupów Panamy komunikacie, biskupi przypominają o najważniejszych wyzwaniach panamskiego Kościoła i społeczeństwa. Według nich, są to: jak najlepsze przygotowanie przyszłorocznego spotkania młodych, obrona tradycyjnego modelu rodziny (wobec trwającej dyskusji nt. legalizacji małżeństw homoseksualnych) i walka z korupcją.

Hierarchowie mają nadzieję, że do Panamy przyjedzie jak najwięcej młodych ludzi, oczekują też, że w spotkaniu z papieżem licznie wezmą udział młodzi z geograficznych i społecznych peryferii kraju. Upominają się też o przyznanie młodym należnego im miejsca w Kościele i społeczeństwie. ""ŚDM są wyjątkowa okazją, by dać młodym miejsce, na które zasługują. Jesteśmy świadomi, że żaden projekt polityczny, społeczny, ekonomiczny, ani religijny nie może zostać zrealizowany bez protagonizmu młodzieży" – czytamy w komunikacie.

W mocnych słowach biskupi apelują też o poprawę sytuacji społecznej. "Cała Ameryka Łacińska cierpi z powodu politycznej dekadencji, zaostrzonej przez zjawisko rajów podatkowych, nagłe aresztowania i brak odpowiednich zabezpieczeń dla służby zdrowia" – piszą biskupi. Proszą też o to, by obywatele w większym stopniu byli wysłuchiwani i by wybory dokonywane przez polityków służyły wspólnemu dobru.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl. Według wstępnych szacunków, Polacy będą najliczniejszą grupą podczas spotkania w Panamie, dokąd planuje się wybrać ok. 2-3 tys. z naszego kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -