25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaiskrzyło

Ocena: 0
3803
Z krakowskich Łagiewnik delegacje polskich diecezji i najważniejszych instytucji zabrały 30 marca lampiony z płomieniem Bożego Miłosierdzia, który ma nam towarzyszyć w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II.
Trochę przypominają lampiony adwentowe. Pewnie nieprzypadkowo, bo nawiązują do iskry, która ma przygotować świat na ostateczne przyjście Chrystusa. Iskrę, która miała wyjść z Polski i przygotować świat na ostateczne przyjście Chrystusa, zapowiadała w swoim Dzienniczku św. Faustyna na podstawie prywatnych objawień Jezusa Miłosiernego. Czym albo kim ma być owa iskra? I o jakie ostateczne przyjście Jezusa chodzi?

Interpretacje są różne. Czy chodzi o powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, które jest już bliskie? Czy też o ostateczne przyjście Jezusa w rozumieniu indywidualnym, kiedy ziemskie życie konkretnego człowieka ostatecznie dobiega kresu i trzeba stanąć przed sprawiedliwym Bogiem? Iskrą, która przygotowuje świat na to spotkanie, mogłaby być sama św. Faustyna i przekazane przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia. Nie brak jednak i takich, którzy taką iskrę widzą w bł. Janie Pawle II, który przed dwunastu laty w krakowskich Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Rola bł. Jana Pawła II w propagowaniu Bożego Miłosierdzia była chyba nie mniej ważna niżeli ta, którą odegrali sama św. Faustyna i jej błogosławiony spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przekonany o prawdziwości kultu Jezusa Miłosiernego papież z Polski pojawił się w dziejach Kościoła w tym akurat momencie, kiedy kultowi temu towarzyszyła głęboka nieufność Stolicy Apostolskiej. Papieskie przekonanie było poparte doskonałą znajomością oryginału Dzienniczka, a nie jego tłumaczenia, i opiniami wybitnych teologów – z ks. prof. Ignacym Różyckim na czele – którym kard. Wojtyła jako metropolita krakowski zlecił ponowne przeanalizowanie i opracowanie objawień po negatywnej ich ocenie przez Stolicę Apostolską. Wpływ na szczególne zaangażowanie się Jana Pawła II w krzewienie kultu Bożego Miłosierdzia miały zapewne także jego osobiste doświadczenia duchowe. Wspominał podczas poświęcenia łagiewnickiej bazyliki, jak podczas niemieckiej okupacji, idąc w drewniakach do pracy w Zakładach Sodowych Solvay, w nieodległym Borku Fałęckim, zachodził na modlitwę u miłosiernego Jezusa.
Określenie „papież miłosierdzia” przylgnęło do Jana Pawła II nie przypadkiem. Wyniósł na ołtarze ludzi związanych z objawieniami Bożego miłosierdzia, jego tajemnicy poświęcił w całości drugą ze swoich encyklik, wielokrotnie powracał do tej tematyki w swoim nauczaniu i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, zgodnie z treścią objawień, na drugą niedzielę wielkanocną. Wielu liturgistów jeszcze niedawno uważało to za niemożliwe, ponieważ niedziela kończąca oktawę Wielkanocy nie dopuszcza żadnych innych obchodów. Symbolicznym przypieczętowaniem tego zaangażowania Jana Pawła II w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia była jego śmierć w wigilię ustanowionego przezeń święta oraz beatyfikacja i planowana kanonizacja dokładnie w to właśnie święto.

Swoistym testamentem bł. Jana Pawła II dla Polaków był jego mocny apel o „wyobraźnię miłosierdzia” wygłoszony 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach, podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny: „Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem. Potrzeba tej wyobraźni wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: «Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj». Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało! «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią»”.

Ta wyobraźnia miłosierdzia doprowadziła Konferencję Episkopatu Polski do powołania już wcześniej, bo w roku 2000, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierającej zdolną młodzież z ubogich rodzin w zdobywaniu wykształcenia. Co ważne, kapitał założycielski Fundacji stanowiły pieniądze zaoszczędzone podczas papieskiej pielgrzymki do Polski w roku 1999. Fundacja, do której społeczeństwo i wiele instytucji dokłada się corocznie przy okazji Dnia Papieskiego czy odpisu podatkowego, jest nazywana żywym pomnikiem Jana Pawła II – jedynym pomnikiem, o którym papież wypowiadał się z aprobatą. Jest przecież praktyczną realizacją jego wezwania do czynnego miłosierdzia i w jakiś sposób przejawem działania tej „iskry” przygotowującej świat na spotkanie z Chrystusem.

Prawie 5 tys. młodych ludzi wychowanych w duchu wartości głoszonych przez Jana Pawła II i wiele mu zawdzięczających coraz bardziej zaznaczać będzie przecież swoją chrześcijańską obecność w świecie. Zresztą już zaznacza. Inicjatywa przekazania płomienia miłosierdzia z Łagiewnik do wszystkich polskich parafii, instytucji i rodzin w ramach przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II zrodziła się wśród młodzieży związanej z Fundacją DNT i przez nią została przeprowadzona. Jest to jak dotąd jedyna ogólnopolska inicjatywa w tej sprawie.

Przekazanie lampionów z płomieniem miłosierdzia prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu, przedstawicielom najważniejszych instytucji, mediów oraz wszystkich diecezji w Polsce nastąpiło na zakończenie Mszy Świętej koncelebrowanej w łagiewnickim sanktuarium pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestina Migliorego. – Powinniśmy tą iskrą zapalić całą naszą Ojczyznę, aby było w niej więcej miłosierdzia, więcej braterstwa, więcej solidarności, więcej zgody i prostej, ludzkiej życzliwości – mówił kard. Dziwisz.

Przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia do wszystkich parafii w Polsce oraz działających na ich terenie instytucji nastąpi przy okazji obchodów w diecezjach Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia. Rodziny zabiorą ją do swoich domów 27 kwietnia, w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II. Płomień w specjalnych lampionach zapalony jest od ognia, który w 2003 roku dla łagiewnickiego sanktuarium pobłogosławił Jan Paweł II. Inicjatywie towarzyszy zbieranie podziękowań i próśb do specjalnej księgi wotywnej, która zostanie złożona na Watykanie w dniu kanonizacji Jana Pawła II. Wpisu można dokonać za pośrednictwem strony www.iskramilosierdzia.pl, wysłać SMS (nr 70040 – 0,61 zł z VAT), przesłać e-mailem na adres iskra@dzielo.pl lub tradycyjnym listem na adres: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Skwer Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, z dopiskiem: KSIĘGA.

ks. Henryk Zieliński
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
Idziemy nr 14 (446), 6 kwietnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter