26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończenie wizyty ad limina Apostolorum czwartej grupy biskupów (zdjęcia)

Ocena: 0
673

„W dzisiejszych czasach potrzebna jest nam wiara św. Piotra – Skały: mocna, prosta, odważna, zdecydowana. Potrzebna jest nam dziś wiara Apostoła Pawła: inteligentna, głęboka, niebojąca się konfrontacji z coraz trudniejszymi wyzwaniami współczesnośc" – powiedział bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie wizyty ad limina Apostolorum czwartej grupy biskupów.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

 

 

Bp Jeż przyznał, że chrześcijańska tradycja zawsze uważała św. Piotra i św. Pawła za nierozdzielnych.

Razem bowiem reprezentują całą Ewangelię. Piotr i Paweł, pomimo, że w ich relacjach nie brakowało konfliktów, ukazali nowy sposób bycia braćmi: pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa, nowych więzów krwi. Doświadczamy tego stanowiąc jeden Kościół, jedną rodzinę uczniów Chrystusa.

– podkreślił biskup tarnowski.

Hierarcha zauważył, że biskupi doświadczyli tego braterstwa przebywając ze sobą razem przez prawie tydzień na wizycie ad limina. „To bardzo cenne doświadczenie” – zaznaczył.

Bp Jeż przypomniał, że o Europie od dawna mówiono, że została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie.

Akropol symbolizuje przebogatą filozofię grecką, Kapitol jest symbolem rzymskiej tradycji, w szczególności koncepcji prawa, państwa, natomiast Golgota to symbol chrześcijaństwa.

– stwierdził.

Dzięki mocnej wierze Apostołów i dzięki sile świadectwa – przyznał bp Jeż – „przenieśli oni to, co dokonało się na Golgocie, aż do Europy i na cały świat, i sprawili w ten sposób, że wzgórze Golgoty stało się częścią Europy, świata. Europa została zbudowana na wzgórzu Golgoty. Niestety świadomość tego faktu jest obecnie bardzo mocno i celowo wypierana ze świadomości narodów europejskich”.

Bp Jeż zauważył, że Europa jest dla chrześcijaństwa tym, czym był Nazaret dla Jezusa – miejscem, gdzie się wychował. „Chrześcijaństwo narodziło się w Azji, ale wzrastało, i – mam nadzieję będzie wzrastać – w Europie” – powiedział. Dodał, że grozi nam to samo niebezpieczeństwo, które dotknęło mieszkańców Nazaretu: odrzucenie Jezusa, nierozpoznanie w Nim jedynego Odkupiciela człowieka.

Dzieło ewangelizacji nie jest jedynie leczeniem świata mocą głoszonej Ewangelii i sprawowanych sakramentów, lecz także wykorzenieniem z niego zła i grzechu. Ewangelia to również walka z mocami ciemności, Ewangelia to zarazem ogień, który wypali zło, to sól prawdy, która momentami piecze bardzo boleśnie.

– stwierdził bp Jeż.

Biskup tarnowski podkreślił, że „nakaz misyjny Chrystusa: idźcie na cały świat i głoście Ewangelię, najskuteczniej zdoła wypełnić ten, kto sam jest mocno zakorzeniony w Chrystusie i żyje pełnią swej wiary”.

Dodał, że w dzisiejszych czasach „potrzebna jest nam wiara św. Piotra – Skały: mocna, prosta, odważna, zdecydowana. Potrzebna jest nam dziś wiara Apostoła Pawła: inteligentna, głęboka, niebojąca się konfrontacji z coraz trudniejszymi wyzwaniami współczesności”.

Galeria zdjęć - link (fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr).

Homilia bp. Andrzeja Jeża w Bazylice św. Pawła za Murami, Ad limina 2021:

 

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter