28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończyły się obrady anglikanów w Canterbury

Ocena: 0
1464

Trzyletnie zawieszenie Kościoła episkopalnego w Stanach Zjednoczonych w prawach członkowskich Wspólnoty Anglikańskiej to główne postanowienie podjęte przez uczestników 19. spotkania prymasów Wspólnoty.

2016-01-15 20:10
Dominik Chmielewski, kg (KAI/RV) / Canterbury, mz
fot. gailf548 via Foter.com / CC BY

Obradowali oni w dniach od 11 do 15 stycznia na zaproszenie swego honorowego zwierzchnika, arcybiskupa Justina Welby’ego w jego siedzibie w katedrze w Canterbury w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii.

Inne omawiane tam zagadnienia to m.in. przyszłość Wspólnoty, zachowanie w niej jedności oraz dochowanie wierności Chrystusowemu wezwaniu do głoszenia Ewangelii w różnych kontekstach kulturowych, w jakich działają anglikanie.

Decyzję w sprawie Kościoła episkopalnego – amerykańskiej gałęzi anglikanizmu – podjęto ze względu na dokonujące się w niej liczne działania kontrowersyjne, np. w 2003 sakrę biskupią przyjął tam pastor deklarujący publicznie, że żyje w związku homoseksualnym i w tym celu porzucił żonę i dzieci.

Komunikat wydany na zakończenie obrad stwierdza, że Kościół episkopalny wprowadził zmiany w pojmowaniu małżeństwa, które w zasadniczy sposób oddaliły się od nauczania głoszonego przez większość anglikańskich prowincji kościelnych na świecie. Prymasi przypomnieli, że w świetle Pisma Świętego Kościół naucza, iż małżeństwo jest wiernym i dozgonnym związkiem mężczyzny i kobiety.

Zawieszenie Kościoła episkopalnego w prawach oznacza, że przez najbliższe trzy lata jego przedstawiciele nie będą mogli oficjalnie reprezentować anglikanizmu w organizacjach ekumenicznych i międzyreligijnych. Nie będą też uczestniczyć w podejmowaniu decyzji na spotkaniach reprezentantów całej Wspólnoty Anglikańskiej. A przed upływem trzech lat, w roku 2018, ma się odbyć anglikańska konferencja w Lambeth. Jednocześnie powołano specjalną komisję, która ma pracować nad przywróceniem lepszych stosunków między Kościołami anglikańskimi.

W przemówieniu na otwarcie obrad gospodarz wydarzenia wymienił główne wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Wspólnota. Zwrócił uwagę zwłaszcza na największe niebezpieczeństwa występujące we współczesnym świecie, zaliczając do nich przede wszystkim ekstremizm islamski, przybierający coraz brutalniejsze i okrutniejsze formy, pozbawione jakichkolwiek oznak miłosierdzia i który jest wymierzony w największym stopniu w chrześcijan.

Abp Welby skrytykował i potępił również postępujące zeświecczenie społeczeństwa, nasilający się relatywizm moralny i brak zdecydowanego przeciwdziałania zagrożeniom klimatycznym. Wskazał ponadto na potrzebę większego zaangażowania Wspólnoty Anglikańskiej w dziedzinie misji i w tym kontekście jako godny naśladowania przykład podał arcybiskupa Yorku, który od kilku miesięcy przemierza pieszo swą diecezję, traktując to jako pielgrzymkę wiary i świadectwa. Z napotkanymi po drodze ludźmi rozmawia o Chrystusie, wierze i Kościele.

Dużo miejsca w czasie posiedzenia zajęły też sprawy ludzkiej płciowości, które – zdaniem uczestników – zajmują ważne miejsce we współczesnej kulturze, toteż musi je podjąć również społeczność wiernych.

Należy jednak pamiętać, że prymasi, czyli zwierzchnicy 38 prowincji narodowych, na jakie dzieli się obecnie światowa Wspólnota Anglikańska, nie mają uprawnień do podejmowania i wydawania wiążących wszystkich członków postanowień czy decyzji. Ich działania ograniczają się jedynie do rozważań teologicznych i duszpasterskich.

Przez cały czas zjazdu prymasów w katedrze kanterberyjskiej znajdował się wypożyczony z klasztoru benedyktyńskiego w Rzymie pastorał św. Grzegorza Wielkiego (590-604) i jego Ewangeliarz, który podarował on św. Augustynowi, gdy w 597 wysłał go z misją na Wyspy Brytyjskie i który został później pierwszym arcybiskupem Canterbury (†604).

O ile Ewangeliarz przebywa na stałe w Anglii – na uniwersytecie w Cambridge, o tyle pastorał św. Grzegorza jest przechowywany w Rzymie, w klasztorze św. Grzegorza na wzgórzu Celius. Na wypożyczenie tej cennej relikwii z końca VI w. musiała wydać zgodę Stolica Apostolska. Uczyniono to chętnie „na znak duchowych więzi, jakie łączą oba Kościoły” – napisał kard. Gianfranco Ravasi, który w imieniu Watykanu upoważnił do wypożyczenia relikwii. Pastorał powróci do Rzymu 18 stycznia, na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Zakończone dziś spotkanie było 19. tego rodzaju wydarzeniem w dziejach Wspólnoty Anglikańskiej. Pierwsze zwołał w 1979 r. do Ely w środkowej Anglii ówczesny arcybiskup Canterbury Donald Coggan. Obecnie światowa Wspólnota Anglikańska dzieli się na 38 prowincji w 165 krajach i liczy ponad 80 mln wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter