24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapiski Prymasa Tysiąclecia trafią do druku

Ocena: 0
1849
Wielotomowe wydanie zapisków Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego "Pro memoria" gwarantuje zawarta 27 lipca w Warszawie umowa wielu instytucji – piszą w oświadczeniu rzecznicy prasowi IPN i archidiecezji warszawskiej, Andrzej Arseniuk i ks. Przemysław Śliwiński.
2015-08-04 14:30
tk / Warszawa (KAI), mz
 
Osobiste zapiski kard. Wyszyński prowadził przez cały okres swojej blisko 33-letniej posługi prymasowskiej. Pierwszy zapis pochodzi z 22 października 1948 roku, a więc z dnia niewyjaśnionej właściwie do dzisiaj nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda. Ostatni – z 12 maja 1981 roku, dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora.

Z tego okresu zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów. Spośród nich światło dzienne ujrzały do tej pory notatki pochodzące z trzyletniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956, wydane pod tytułem „Zapiski więzienne”.

Porozumienie o opracowaniu i publikacji notatek kard. Wyszyńskiego podpisali 27 lipca w Warszawie prezes Łukasz Kamiński w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, kard. Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, Prymas Polski abp Wojciech Polak w mieniu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński jako rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Grochowska – Odpowiedzialna Generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Obowiązki lidera realizacji wydania zapisków Prymasa Wyszyńskiego wzięła na siebie Archidiecezja Warszawska, a będzie je realizować za pośrednictwem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Głównym zadaniem IPN w realizacji porozumienia ma być dokonanie kwerend w materiale znajdującym się w archiwum Instytutu. Ponadto IPN zobowiązał się do innych działań technicznych, organizacyjnych i edytorskich. Warunkiem realizacji zobowiązań IPN jest zapewnienie odpowiednich środków w przyszłorocznej ustawie budżetowej.

Do realizacji przedsięwzięcia powołana została Rada Programowa, w której skład weszli Iwona Czarcińska, ks. prof. Bogdan Czyżewski, prof. Antoni Dudek, bp prof.Jan Kopiec, dr Tadeusz Krawczak, ks. prof. Krzysztof Pawlina, bp dr Marek Solarczyk i prof. Jan Żaryn. Jej głównym zadaniem będzie opracowanie założeń merytorycznych i formalnych wydawnictwa „Pro memoria”, z uwzględnieniem założeń dotyczących ewentualnych opuszczeń.

Powołany został również zespół redakcyjny. Tworzą go dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa Czaczkowska, ks. dr Andrzej Gałka i Anna Rastawicka. W jego skład wejdą także redaktorzy poszczególnych tomów, powołani każdorazowo przez Radę Programową.

Zapiski mają ukazać w nakładzie nie mniejszym niż 2500 i nie większym niż 5000 egzemplarzy. Umowa zakłada również publikację poszczególnych tomów wydawnictwa w Internecie, ale nie wcześniej niż dwa lata od wydania poszczególnych tomów w wersji papierowej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter