29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Takie będą ołtarze na ŚDM

Ocena: 0
1693

– To jest kościół bez ścian, to jest kościół, który będzie w tych dniach ogarniał cały świat – powiedział o swoim projekcie ołtarzy na Światowe Dni Młodzieży architekt Stanisław Niemczyk.

2016-06-09 16:20
pra / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

W krakowskiej kurii zaprezentowano w czwartek projekty ołtarzy na Błonia i Brzegi, na których będą się odbywały papieskie celebracje liturgiczne w czasie ŚDM.

W krakowskiej kurii zaprezentowano 9 czerwca projekty ołtarzy na Błonia i Brzegi. Projekt części sakralnej zaprojektował Stanisław Niemczyk. – To jest kościół bez ścian, to jest kościół, który będzie w tych dniach ogarniał cały świat – powiedział o swoim projekcie architekt. – O taki kościół nam chodzi – kościół integrujący świat – dodał.

Metalową konstrukcję pokryją standardowe podesty, do których będą przypinane materiały, które będą podlegały wykończeniu. – Istotą nie jest to co i jak zbudujemy, bo kościół stworzą ludzie, którzy będą obecni i na Błoniach, i na Brzegach. Kościół bez wiernych nie jest kościołem – powiedział Stanisław Niemczyk.

Pierwszym kryterium przy sugestiach do projektu ołtarzy, którym kierowali się organizatorzy ŚDM jest tematyka spotkania, czyli Boże miłosierdzie. W centralnym miejscu pojawi się wizerunek Jezusa Miłosiernego i nie zabraknie wizerunków apostołów miłosierdzia i patronów ŚDM – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

– Elementem dominującym w ołtarzach będzie krzyż, który jest znakiem chrześcijaństwa a równocześnie jest znakiem miłosiernej, ukrzyżowanej miłości – powiedział ks. Marek Hajdyła, który w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 odpowiada za Wydarzenia Centralne. Krzyż ołtarza na Błoniach będzie miał 30 metrów wysokości, a w Brzegach 28 metrów.

W obu ołtarzach dominować będzie biel – nie tylko ze względu na fakt, że to kolor papieski, ale także kolor miłosierdzia, razem z bladobłękitnym i bladoróżowym. Poza tym w projektach zostaną wykorzystane barwy znane już ze znaku ŚDM Kraków 2016. – Chcemy tutaj być bardzo spójni, jeśli chodzi o styl, formę i kolor – podkreślił ks. Hajdyła.

Kolorystykę zaczerpnięto z obrazu Jezusa Miłosiernego. – Miłosierdzie od krzyża, od wizerunku Chrystusa, spływa na poziom nawy, w której my się znajdziemy, czyli poziom terenu, ziemi – wyjaśnił Stanisław Niemczyk.

Światowe Dni Młodzieży narzuciły pewien styl projektu ołtarzy. – Język graficzny powinien być dla młodych zrozumiały i przyjazny i staraliśmy się, aby to wpisywało się w ich wrażliwość estetyczną – dodał ks. Hajdyła.

Kolejnym kryterium, związanym z osobą papieża Franciszka, jest „pewna prostota i ascetyczność formy”. – Żeby Ojciec Święty Franciszek, który w takim a nie innym stylu sprawuje swój pontyfikat, w tym miejscu czuł się naprawdę dobrze i komfortowo – zaznaczył ks. Hajdyła. Dodał, że z prostotą formy wiąże się także minimalizacja kosztów, na której zależało organizatorom. – Wiadomo, że kiedy stawia się pewne konstrukcje z elementów typowych i prostych, to z natury rzeczy nie robią one nadmiernych kosztów – zaznaczył ks. Hajdyła.

Funkcjonalność narzuciła natomiast rozmiary projektowanych miejsc. Na Błoniach organizatorzy spodziewają się kilkuset biskupów, a na Campus Misericordiae ok. 1200. – Tak gigantyczne liczby powodują, że odpowiednie miejsca muszą mieć swoje rozmiary – zaznacza ks. Hajdyła.

Część centralna ołtarza na Błoniach ma rozmiary 60 na 30 metrów i ok. 1700 metrów kwadratowych powierzchni. Ołtarz i tron papieski będą umieszczone na wysokości blisko 5 metrów od gruntu. Natomiast część ołtarzowa w Brzegach jest znacznie większa, bo szacowane wymiary to 90 na 50 metrów. Tron papieski będzie umieszczony na wysokości 8,5 metra nad ziemią.

Miejsce centralne będzie zadaszone baldachimem. – Jest to piękny symbol liturgiczny miejsca świętego świętych – wyjaśnił ks. Hajdyła.

Oba ołtarze są do siebie bardzo podobne. – Ołtarz na Campus Misericordiae jest po prostu większą wersją ołtarza na Błoniach. Chcemy podkreślić, że jest to jedno kilkudniowe wydarzenie – powiedział ks. Hajdyła. Ołtarz na Brzegach ma dodatkowo cztery poziomy, na których będzie odbywała się inscenizacja, którą zwieńczy modlitwa adoracyjna.

Ołtarz na Błoniach – zgodnie z tradycją celebracji papieskich w tym miejscu – umiejscowiony zostanie na wysokości tzw. papieskiego kamienia.

Każdy z ołtarzy składa się z trzech elementów. Część centralna jest strefą sakralną – w niej będzie sprawowana Eucharystia; w tym miejscu będzie także umieszczony tron papieski. Oprócz tego potrzebne są estrady – większa po lewej stronie dla 300-osobowego chóru i 80-osobowej orkiestry symfonicznej i mniejsza po prawej stronie dla tzw. wydarzeń poprzedzających i Festiwalu Młodych. Na lewo od ołtarza zamontowany będzie także ekran multimedialny. W prace przy dekoracji ołtarza zaangażowani są scenografowie i floryści.

Ks. Hajdyła przyznał, że organizatorzy ŚDM podpatrywali inne miejsca, w których papież spotykał się już z młodzieżą – m.in. w Turynie i w Korei, które były sugestią przy pracach nad projektami ołtarzy w Krakowie i Brzegach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter