24 stycznia
piątek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasłużeni dla archidiecezji

Ocena: 0
340

Tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wręczył w archikatedrze św. Jana zasłużonym diecezjanom – zgłaszanym przez proboszczów i rady poszczególnych parafii archidiecezji warszawskiej – medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. 

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tym razem otrzymało je 29 osób, w tym pięć małżeństw. Udekorowani medalem wyróżniają się w pracy apostolskiej na rzecz swoich parafii, środowisk rodzinnych, zawodowych i społecznych.

W gronie odznaczonych znalazła się wybitna mezzosopranistka prof. Krystyna Szostek-Radkowa, od początku istnienia archidiecezjalnego duszpasterstwa środowisk twórczych zaangażowana we współtworzenie w nim piękna liturgii. Z parafii w Bliznem uhonorowano Grażynę Bujnowską-Kropczyńską i Jerzego Kropczyńskiego – autorów projektu kościoła w parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, oraz Marka Waśkiewicza – kierownika budowy kościoła. Z parafii św. Augustyna w Warszawie doceniono trzy małżeństwa związane z Drogą Neokatechumenalną: Ewę i Janusza Charczuków, Olgę i Marcina Gazi oraz Annę i Krzysztofa Bakunów. Ponadto medale otrzymali: Michał i Barbara Kopiczyńscy propagujący wśród parafialnej młodzieży modlitwę różańcową, Elżbieta Szczepanek i Barbara Grzanka prowadzące parafialną bibliotekę, Zofia Dorochowicz, Anna Majewska i Małgorzata Sztandau zaangażowane w prace w parafialnej Caritas oraz parafialna fotograf Marta Witkowska. Medale otrzymały trzy panie prezes Akcji Katolickiej: Elżbieta Gałka z parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, Elżbieta Kaczmarek z parafii św. Tadeusza w Warszawie oraz Katarzyna Ptasińska z parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie. Z Akcji Katolickiej w parafii Świętej Trójcy w Warszawie doceniono także pracę Jadwigi Bajorek i Alicji Krysiak. Z parafii św. Jana Kantego w Warszawie uhonorowani zostali Maryla Topczewska-Metelska i Maciej Gliński – wieloletni redaktorzy miesięcznika parafialnego „Sanktuarium św. Andrzeja Boboli”, jednego z najstarszych pism parafialnych w archidiecezji. Z parafii św. Zygmunta w Słomczynie medale otrzymali Grzegorz Banecki, Jolanta Kornaszewska oraz Marcin Ambroziak. Za wieloletnią służbę na rzecz potrzebujących odznaczono Alicję Perucką z parafii św. Anny w Piasecznie.

Po wręczeniu medali kard. Nycz przewodniczył dziękczynnej Eucharystii w intencji odznaczonych. Medele „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są od 2009 r., dwa razy w roku: 6 stycznia oraz 24 czerwca – w uroczystość patronalną archikatedry św. Jana Chrzciciela.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

 Zmiłuj się, Boże, zmiłuj się nade mną
Dziś w Kościele: piątek, II tydzień zwykły, wspomnienie  św. Franciszka Salezego, biskupa  i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 24,3-21; Ps 57 (56),2.3-4.6.11; Mk 3,3-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -