30 października
piątek
Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy - w tym tygodniu w Poznaniu

Ocena: 0
1333

Solidarność i wolontariat - to główne tematy obrad przewodniczących konferencji episkopatów z europejskich państw, którzy w dniach 13-16 września spotkają się w Poznaniu na zgromadzeniu plenarnym. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gospodarzem tegorocznego spotkania będzie przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki.

fot. Episkopat News, Flickr, domena publiczna

Jak poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski, "Solidarność i wolontariat" to główne temat obrad, które nawiązywać będą do historii Polski, kiedy to ruch "Solidarność" przyczynił się do "obalenia komunizmu w Europie". Uczestnicy spotkania będą również dyskutować o wolontariacie młodzieży i dorosłych jako "ewangelicznym zaangażowaniu w życie Kościoła i społeczeństwa, które łączy Europę".

Metropolita poznański abp Gądecki zaznaczył, że okolicznością, która skłoniła go do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej ojczyzny. "W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, "będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości" – podkreślił przewodniczący episkopatu Polski.

W spotkaniu tym - jak poinformowało biuro prasowe KEP - wezmą udział m.in. metropolita Genui i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący CCEE kard. Vincet Nichols i arcybiskup Wesminster oraz przewodniczący konferencji episkopatów z państw europejskich. Obecni będą również prefekt Kongregacji ds. Biskupów z Watykanu kard. Marc Ouellet oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Poszczególne konferencje episkopatów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 października

Piątek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
"Dotknął go, uzdrowił i odprawił."
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,1-11; Ps 111,1b-6; Łk 14,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter