26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zielony azyl

Ocena: 5
847

Wśród świerków, tui, brzóz i krzewów róż wyrasta kościół z zieloną dachówką – kolor nieprzypadkowy. To jeden z sześciu obiektów sakralnych na świecie, któremu patronuje św. Patryk.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Drzewa sadził Leszek Dyga, parafianin i członek Totus Tuus. – Rosły razem z parafią – mówi. – Tu jest nasza pierwsza Boża Mama – prowadzi do figury przy krzyżu misyjnym. – A tu plac, na którym stała ofiarowana przez pallotynów z Ożarowa kapliczka. Wcześniej modliliśmy się przy altance, która osłaniała ołtarz, bo zanim teren przeszedł w ręce parafii w latach 90. XX w., były tu ogródki działkowe.

Kiedyś śp. ks. Wojciech Zdziebłowski, oddelegowany do postawienia kościoła i założenia parafii, jej pierwszy kochany proboszcz, poprosił o pomoc przy zwożeniu cegieł. – Mimo wolnej soboty na pół dnia pracy zgłosiło się blisko stu mężczyzn – wspomina Leszek Dyga. To m.in. dzięki wiernym w dwa i pół roku powstało miejsce modlitwy dla mieszkańców gocławskich osiedli: Wilga i Iskra – znanych dotychczas warszawiakom jako miejsce startu szybowców i pokazów pilotażu, na które zjeżdżali kolejką wąskotorową wzdłuż prawego brzegu Wisły.

Oficjalnie parafia powstała 1 lutego 1991 r., świątynię budowano jeszcze kilka lat. W kwietniu 2000 r. procesyjnie przeniesiono się z mroźnej zimą, a upalnej latem kapliczki do nowo poświęconego kościoła. Altanka zamieniła się w punkt pomocy biednym, a mieszczący się w niej kiosk ulokowano obok kancelarii.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -