18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł kard. Stanisław Nagy

Ocena: 0
2370
W domu zakonnym księży sercanów w Krakowie zmarł 5 czerwca kard. Stanisław Nagy, wybitny polski teolog i wykładowca, długoletni członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Kardynał Stanisław Nagy urodził się w śląskiej rodzinie górniczej 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. Jego mama była Polką, ojciec miał korzenie węgierskie. Chłopiec wstąpił jako 16-latek do Zgromadzenia Księży Sercanów i rozpoczął nowicjat. Po formacji podjął studium z zakresu filozofii i teologii. W 1941 roku złożył śluby zakonne, a 8 lipca 1945 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Rosponda. W 1948 roku ks. Nagy uzyskał magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pogłębiał wiedzę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1952 roku uzyskał doktorat, a w 1968 roku habilitację z teologii fundamentalnej i ekumenizmu. Od roku 1979 był profesorem nadzwyczajnym, a od 1985 profesorem zwyczajnym. Od 1953 roku aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na KUL-u. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Teologii, kierownika Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącego Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.

W latach 1952-58 był rektorem seminarium zakonnego w Tarnowie, a następnie kierownikiem Studium Teologicznego w Krakowie. Przez kolejne kadencje przewodniczył Sekcji Wykładowców Teologii Fundamentalnej przy Komisji Episkopatu ds. Nauki. Z nominacji Jana Pawła II przez dwie kadencje był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Brał udział w pracach Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu, był także członkiem Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską. Dwukrotnie brał udział w charakterze eksperta w Synodach Biskupów w Rzymie.

W jesieni życia, 13 października 2003 roku, został wyświęcony na arcybiskupa ze stolicą tytularną Holarensis, a 21 października 2003 roku podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.

Kardynał Nagy został w 2008 roku odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ojciec Święty Franciszek zapewnił Kościół krakowski, ojców sercanów oraz wszystkich pogrążonych w smutku po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego o swoim współczuciu. Papież przesłał na ręce kard. Stanisława Dziwisza telegram kondolencyjny. Przypomniał w nim ofiarną posługę zmarłego kardynała, zwłaszcza w świecie akademickim, jako cenionego naukowca i wykładowcy dyscyplin teologicznych. Podkreślił również jego owocną współpracę, serdeczną przyjaźń i wzajemny szacunek w relacji z bł. Janem Pawłem II. Papież zaznaczył także zaangażowanie kard. Nagy’ego na polu ekumenicznym. „Wznoszę żarliwe modlitwy do Pana, aby przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny przyjął swego wiernego sługę i wybitnego męża Kościoła do radości i pokoju wiecznego. Z serca udzielam też wszystkim opłakującym jego odejście pocieszającego błogosławieństwa apostolskiego” – napisał papież Franciszek.

Na ręce metropolity krakowskiego list kondolencyjny przesłało również Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „Wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za osobę oraz kapłańską i biskupią posługę śp. Księdza Kardynała, jaką – z troskliwością dobrego pasterza – podejmował dla dobra Kościoła w Polsce i na świecie” – napisali abp Józef Michalik, abp Stanisław Gądecki i bp Wojciech Polak.

– Był pasjonatem, jeśli chodzi o sprawy Kościoła, i prawdziwym przyjacielem Jana Pawła II – powiedział po śmierci kard. Nagy’ego kard. Dziwisz. „Jego wykłady były nie tylko źródłem gruntownej wiedzy, ale stanowiły osobiste świadectwo głębokiego i odpowiedzialnego zaangażowania w życie Kościoła” – napisał w przesłanym KAI wspomnieniu o kard. Stanisławie Nagy’m rektor KUL-u ks. prof. Antoni Dębiński. „Był zawsze głęboko zaangażowany w życie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, identyfikował się z ideą uniwersytetu katolickiego oraz był promotorem KUL-u za granicą. Dzięki prestiżowi naukowemu nawiązywał liczne kontakty z różnymi ośrodkami naukowymi, głównie włoskimi, francuskimi i belgijskimi, utrwalając pozycję naszego uniwersytetu w zagranicznych kręgach myśli katolickiej” – podkreślił rektor KUL-u.

Kardynał Nagy był autorem kilkunastu pozycji książkowych i ponad 250 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Nauki o Kościele nie oddzielał od życia w Kościele. Bronił praw Kościoła do wolności działania i praw człowieka wierzącego do wolności słowa, sumienia i publicznego wyznawania wiary.

Po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego Kolegium Kardynalskie liczy 204 członków, z których 112 ma prawa wyborcze; w gronie tym jest 45 purpuratów mianowanych przez Jana Pawła II i 67 przez Benedykta XVI.

Wojciech Świątkiewicz; KAI
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter