23 września
środa
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znani ewangelizatorzy na ŚDM

Ocena: 0
964

Abp Rino Fisichella, bp Grzegorz Ryś, Donald Turbitt, Ulf Ekman i inni ewangelizatorzy-praktycy, którzy na co dzień stoją na pierwszej linii frontu ewangelizacyjnego Kościoła, przyjadą do Krakowa na czas ŚDM.

2016-04-18 22:24
ICE, am / Warszawa (KAI), mz

W ramach Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji będą dzielić się doświadczeniem swojej posługi, prowadzić warsztaty i wspólnie ewangelizować na ulicach miasta.

Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, bliski współpracownik papieży Benedykta XVI i Franciszka. Będąc gościem I Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji i Przystanku Jezus w Kostrzynie nad Odrą w 2012 r. spotkał się ze świadectwem żywej wiary młodych Polaków. Patronatem Papieskiej Rady objął tworzony w Polsce Kampus Nowej Ewangelizacji w Gubinie.

Bp Grzegorz Ryś – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Jego pasją są historia i Biblia, a także głoszenie Słowa Bożego. Od lat związany jest z Drogą Neokatechumenalną. W wywiadach, konferencjach czy rekolekcjach podkreśla, że w wierze najważniejsze jest osobiste spotkanie z żywym Bogiem. Corocznie od wielu lat pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę. W 2010 r. z okazji Roku Jubileuszowego św. Jakuba pielgrzymował do Santiago de Compostela na rowerze.

Bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej; inicjator i duchowy ojciec Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Znany m.in. z prowadzonego przez siebie Bloga bez piuski, w którym dzieli się Ewangelią oraz odpowiada na pytania stawiane mu przez oglądających. Bez wątpienia kocha młodych i ma dla nich wielkie serce. Jego dewiza biskupia to: Esse in Christo (Być w Chrystusie).

Ulf Ekman – twórca zielonoświątkowego kościoła Słowo Życia i przez 30 lat jego pastor. W latach 2002-2005 został wysłany przez swoją wspólnotę do Ziemi Świętej, by założyć centrum studiów w Jerozolimie. Tutaj rozpoczęło się jego inspirujące spotkanie z katolicyzmem. Mówi, że radość i żarliwa miłość do Jezusa, jaką mieli bracia i siostry katolicy, prowokowały go do stawiania pytań o to, czym jest Kościół Katolicki, co zaowocowało konwersją do Kościoła Katolickiego w 2014 r.

Michele Moran – razem ze swoim mężem założyła katolicką ewangelizacyjną wspólnotę „Syjon” w Brentwood w Anglii. Ma ogromne doświadczenie w posłudze ewangelizacyjnej w parafii. Od ponad 25 lat poświęca się pracy dla Kościoła. Od młodości związana jest z Katolicką Odnową Charyzmatyczną. Jest ekspertem w dziedzinie ewangelizacji, komunikacji i organizacji życia parafialnego. W 2007 roku pp. Benedykt XVI ustanowił ją członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jej marzeniem jest zobaczyć kolejne pokolenie młodych liderów Kościoła Katolickiego przygotowanych i wyposażonych do posługi.

Charles Whitehead – po zrobieniu kariery w przemyśle papierniczym zaangażował się na pełen etat w pracę dla Kościoła. Przez ponad 20 lat był światowym liderem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. W odpowiedzi na wyzwania stojące przed mężczyznami w Kościele, założył ekumeniczny ruch mężczyzn „Harvesters” w Wielkiej Brytanii, którego celem jest zachęcanie i wyposażenie mężczyzn do życia wiarą w świecie, ewangelizacja oraz duszpasterstwo mężczyzn w oparciu o zasady Ewangeliczne.

Donald Turbit – amerykański katolicki lider świecki. Przez dwadzieścia jeden lat służył w straży pożarnej na przedmieściach Nowego Jorku, później przez 30 lat prowadził własny biznes. Wraz z żoną Pat mają troje dzieci i trzynaścioro wnucząt. Przez 20 lat był koordynatorem wspólnoty „God’s Love”. Prowadził misje i konferencje w całej Nowej Anglii, Europie Wschodniej (Polska i Ukraina), Afryce, a także w Wietnamie i na Syberii. Jest przewodniczącym międzynarodowego ruchu Mężczyzn Świętego Józefa.

Allan Wright – mąż i ojciec czwórki dzieci, Dziekan Akademii Ewangelizacji w diecezji Paterson w New Jersey, gdzie stworzył Centrum Ewangelizacji St. Paul Inside the Walls, będące prężnie działającym ośrodkiem formacji i ewangelizacji diecezji. Celem tego Centrum jest m.in. przygotowanie katechetów diecezjalnych do posługi, koordynowanie pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej z młodzieżą, pomoc dorosłym w odkrywaniu wiary, a także krzewienie kultury i dialogu międzyreligijnego i międzywyznaniowego. Autor książki Jezus ewangelizator, która przed kilkoma miesiącami ukazała się w języku polskim nakładem Wydawnictwa Przystanek Jezus.

Ewangelizatorzy – indywidualni i w grupach, mogą zgłosić swój udział w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji jeszcze do 29 kwietnia. Uczestnicy ICE będą mieli status wolontariuszy ŚDM i po wydarzeniach centralnych w Krakowie wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 30, 5-9; Ps 119, 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163; Łk 9, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter