28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Janusza Mastalskiego

Ocena: 0
1452

Witając w gronie biskupów naszej konferencji episkopatu – od wszystkich wiernych i pasterzy – przesyłałam Waszej Ekscelencji gratulacje i życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach dla bp. Janusza Mastalskiego.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Przewodniczący Episkopatu przypomniał w życzeniach, że Kościół w Polsce to 1050-letnia historia martyrii, liturgii i diakonii. „Niech więc przez włączenie do grona następców apostołów, w posłudze Księdza Biskupa te trzy wymiary będą widoczne w sposób jednoznaczny, w wiernym pełnieniu funkcji nauczycielskiej, czyli prorockiej, w gorliwym sprawowaniu kultu i w służebnie pełnionej misji królewskiej, czyli pasterskiej” – napisał abp Gądecki.

Następnie nawiązał do dziedzictwa Kościoła w Polsce, jego oddanego Chrystusowi Ludu Bożego i niezłomnych pasterzy. „Niech to dziedzictwo – poprzez mężne, gorliwe i roztropne pełnienie przez Księdza Biskupa pasterskiego posługiwania rozwija się, dzięki trwaniu w prawdzie Ewangelii i dzięki świadectwie osobistego życia” – życzył przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki przypomniał również świętych ziemi krakowskiej, na której będzie posługiwał bp Mastalski. „Życzę więc Waszej Ekscelencji, aby każdy dzień swego pasterskiego posługiwania rozpoczynał od spotkania ze świętym biskupem i męczennikiem Stanisławem ze Szczepanowa, świętym papieżem z Wadowic Janem Pawłem II Wielkim, ze świętą królową Jadwigą i bratem naszego Boga – świętym Adamem Chmielowskim, czyli bratem Albertem”.

Na zakończenie odwołał się do wyzwań teraźniejszości i przyszłości, które stoją przed wiernymi i pasterzami. „To rzesze ludzi ochrzczonych, ale niepraktykujących, to setki tysięcy samotnych, zagubionych i szukających sensu – zwłaszcza ludzi młodych – którzy na manowcach współczesności próbują szukać tego, czego znaleźć tam nie mogą – prawdziwej wolności i wiernej miłości. Niech Ksiądz Biskup nie boi się ich tam szukać i prowadzić zawsze z cierpliwością i wyrozumiałością do Jezusa, który jest jedyną drogą prowadzącą do życia” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,


wraz ze szlachetną archidiecezją krakowską raduje się dziś cały Kościół, który jest w Polsce. Witając w gronie biskupów naszej konferencji episkopatu – od wszystkich wiernych i pasterzy – przesyłałam Waszej Ekscelencji gratulacje i życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej.

Kościół w Polsce to ponad 1050-letnia historia martyrii, liturgii i diakonii, w których on się urzeczywistnia. Niech więc przez włączenie do grona następców apostołów, w posłudze Księdza Biskupa te trzy wymiary będą widoczne w sposób jednoznaczny, w wiernym pełnieniu funkcji nauczycielskiej, czyli prorockiej, w gorliwym sprawowaniu kultu i w służebnie pełnionej misji królewskiej, czyli pasterskiej.

Kościół w Polsce to również ponad 1050-letnia historia oddanego Chrystusowi Ludu Bożego i jego niezłomnych pasterzy. To dziesięcio-wiekowa tradycja wierności Ewangelii i Urzędowi Piotrowemu. To bezcenne dziedzictwo, zrodzone w wodach Mieszkowego chrztu. Niech to dziedzictwo – poprzez mężne, gorliwe i roztropne pełnienie przez Księdza Biskupa pasterskiego posługiwania rozwija się, dzięki trwanie w prawdzie Ewangelii i dzięki świadectwie osobistego życia.

Kościół w Polsce to wielka historia świętych, których tak wielu przecież zrodziła krakowska ziemia. Życzę więc Waszej Ekscelencji, aby każdy dzień swego pasterskiego posługiwania rozpoczynał od spotkania ze świętym biskupem i męczennikiem Stanisławem ze Szczepanowa, świętym papieżem z Wadowic Janem Pawłem II Wielkim, ze świętą królową Jadwigą i bratem naszego Boga – świętym Adamem Chmielowskim, czyli bratem Albertem.

Kościół w Polsce to jednak nie tylko historia – to również wyzwanie teraźniejszości i przyszłości – zarówno dla wiernych, jak i pasterzy. To rzesze ludzi ochrzczonych, ale niepraktykujących, to setki tysięcy samotnych, zagubionych i szukających sensu – zwłaszcza ludzi młodych – którzy na manowcach współczesności próbują szukać tego, czego znaleźć tam nie mogą – prawdziwej wolności i wiernej miłości. Niech Ksiądz Biskup nie boi się ich tam szukać i prowadzić zawsze z cierpliwością i wyrozumiałością do Jezusa, który jest jedyną drogą prowadzącą do życia.

Niech betlejemska gwiazda, za którą podążali Mędrcy ze Wschodu, przypomina codziennie Waszej Ekscelencji drogę do Jezusa – który jest jedyną światłością świata i światłością biskupiego serca.

Z braterskim pozdrowieniem i zapewnieniem o modlitwie,

+ STANISŁAW GĄDECKI

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów 
Europy (CCEE)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter