Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce imponuje liczbą osób przystępujących do sakramentu pokuty i pojednania oraz cyklicznym indywidualnym błogosławieniem wiernych.
Spośród grup modlitewnych najliczniejsze są koła różańcowe. Istnieje siedem róż Różańca Rodziców za Dzieci i jedna róża męska, które łącznie skupiają 160 osób. Przed niedzielną Mszą świętą parafianie chętnie włączają się w śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Przed każdą Eucharystią, zarówno w dni powszednie, jak i świąteczne, wierni odprawiają różaniec. – Po Mszy świętej sporo parafian nie opuszcza od razu świątyni, ale pozostaje na prywatnej modlitwie przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy lub wizerunkiem Jezusa Miłosiernego – zauważa Krzysztof Rasiński, lider parafialnej grupy Odnowy w Duchu Świętym. Od 1 do 8 listopada nieszpory żałobne są poprzedzone Eucharystią, a wieczorem na cmentarzu parafialnym odbywa się różaniec, na który przybywa około dwustu osób.
W wigilię święta patronalnego 13 września na cmentarzu parafialnym sprawowana jest Msza święta z wypominkami i nabożeństwem różańcowym. Wielu ludzi korzysta z możliwości uzyskania odpustu zupełnego dziesięć dni przed wspomnieniem liturgicznym Matki Bożej Nieustającej Pomocy lub dziesięć dni po nim.
W ciągu roku parafia proponuje indywidualne błogosławieństwo dzieci podczas święta Świętych Młodzianków, Dnia Dziecka i tradycyjnie na zakończenie nieszporów po uroczystości Bożego Ciała. W każdy piątek od godz. 15.00 do 18.00 (w Godzinę Miłosierdzia) trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. W kościele jest wiele relikwii, m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny, bł. Michała Sopoćki, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Jerzego Popiełuszki i św. Ojca Pio. Przy ołtarzu głównym można uzyskać indywidualne błogosławieństwo sakramentaliami parafialnymi w dniu wspomnień świętych i błogosławionych. – Systematycznie do kościoła na nabożeństwa i Eucharystię przybywa około 35-40 proc. wiernych, tylko 10-15 proc. mieszkańców nie identyfikuje się w ogóle z parafią – opowiada proboszcz ks. Andrzej Piotrowski.
Duchowny mówi, że od początku roku dostrzegł wiele przypadków spowiedzi osób, które od kilkunastu lat nie były pojednane z Panem Jezusem. Zauważa, że cuda wewnętrznej przemiany dokonują się w konfesjonale najczęściej w dni powszednie, gdy wierni przychodzą na modlitwę prywatną i proszą o spowiedź. Krzysztof Rasiński uzupełnia, że parafianie ukazują swoją wiarę w codzienności. – Jest wiele osób wesołych i spokojnych, które promieniują bliskością Boga oraz więzią z innymi ludźmi – podkreśla. Parafia współpracuje z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Misjonarze przygotowujący się do misji zagranicznych przyjeżdżają dwa razy do roku prowadzić rekolekcje parafialne, które budzą zainteresowanie, a wierni odwdzięczają się hojnymi ofiarami na potrzeby misyjne.
Ks. Andrzej przypomina w homiliach najistotniejsze prawdy wiary i upomina, aby nie było rozdźwięku pomiędzy deklarowaną religijnością a codziennymi czynami. Ks. Piotrowskiego w posłudze wspiera wikariusz ks. Piotr Połomski, który zajmuje się m.in. duszpasterstwem młodzieży, formacją ministrantów, sprawuje opiekę nad grupą Odnowy w Duchu Świętym, katechizuje w szkole podstawowej, jest kapelanem Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Dąbrówka i powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołominie.
Parafię erygował w 1442 r. biskup książę płocki Kazimierz, wówczas wzniesiono pierwszy drewniany kościół. Obecną murowaną świątynię, według projektu architekta Zygmunta Twarowskiego z 1875 r., zbudowano w stylu neogotyckim, a kościół został wpisany do rejestru zabytków. We wnętrzu świątyni znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany na desce z XVII w. oraz datowany na XIX w. krzyż ołtarzowy w prezbiterium wykonany z kości słoniowej. W parafii został ochrzczony Cyprian Kamil Norwid, a na cmentarzu parafialnym wykonany jest symboliczny grób matki poety. Przy kościele parafialnym znajduje się zabytkowa drewniana plebania, która powstała najprawdopodobniej w 1898 r. Budynek wyróżnia się większym nasyceniem motywów dekoracyjnych niż współczesne obiekty ludowe zachowane w Dąbrówce. Trwa remont elewacji kościoła, ksiądz proboszcz chciałby – na ile pozwolą środki finansowe i uzyska zgody konserwatorskie – odnowić jeszcze gruntownie całość świątyni.
Parafia liczy pięć tysięcy wiernych ze wsi Chajęty, Chruściele, Dąbrówka, Dręszew, Działy Czarnowskie, Głuchy, Guzowatka, Karolew, Karpin, Lasków, Małopole, Marianów, Stanisławów, Trojany, Wszebory, Zaścienie. – Okolica obfituje w liczne ludowe kapliczki i przydrożne krzyże. Do dziś są one miejscem odprawiania nabożeństw majowych oraz czerwcowych – puentuje parafianin Jan Malinowski.