16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dekalog" - premiera Teatru Narodowego w Warszawie

Ocena: 0
598

Dziesięć splatających się ze sobą epizodów, związanych z dziesięcioma biblijnymi przykazaniami prezentuje sceniczna wersja „Dekalogu”, którego premiera odbędzie się dziś w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl powstał na podstawie napisanego 35 lat temu scenariusza słynnego już serialu filmowego autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego, eteatr.pl

Reżyserem przedstawienia jest Wojciech Faruga.

Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co jest złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne. Z mocą powracają te wszystkie pytania Kieślowskiego o podstawowe zasady, w które nigdy nie można zwątpić 

– mówi reżyser.Spektakl, jak zaznaczają twórcy, stanowi namysł nad moralnymi podstawami współczesności – tamtej i dzisiejszej. Stawia pytania o znaczenie biblijnych przykazań w XXI w. i o to, czym ten wiek różni się od poprzedniego. W przedstawieniu występują m.in. Sławomira Łozińska, Edyta Olszówka, Małgorzata Kożuchowska, Karol Pocheć i Wiesław Cichy i Mateusz Kmiecik. Katarzyna Kasia w tekście „Nieznośny ciężar moralności” zamieszczonym w programie spektaklu przypomina, że w 1988 r. w Polsce nakręcono serial na podstawie Dekalogu.

Z jednej strony, sama koncepcja wydaje się niemożliwa, może nawet obrazoburcza. Nie można przecież tłumaczyć aksjomatów, stanowiących podstawę religii. Z drugiej – i to zostało przez Kościół katolicki bardzo docenione – dzięki tym filmom przykazania zostały nie tylko przypomniane, ale również ożywione 

– zaznacza autorka.Twórcy teatralnego „Dekalogu” również koncentrują się na człowieku, wskazują niejednoznaczne i często kalekie relacje międzyludzkie, opowiadają o lęku, bezradności, ale także o nadziei i sile – deklarują realizatorzy przedstawienia. Postrzegają opowieść o dziesięciu przykazaniach również jako cykl historii o dzieciach i rodzicach. Mówią o tym, co nas kształtuje, oraz o sensie i konsekwencjach danych przez Boga nakazów.

Obecność Boga jest problemem i oczywiście pojawiają się tutaj kwestie metafizyczne. Natomiast uważam, że przestrzeń, do której zapraszają nas Kieślowski z Piesiewiczem, to jest przestrzeń człowieka, a nie przestrzeń Boga

– mówi Wojciech Faruga.

Myślę, że dziesięć przykazań jest tym, z czym Bóg zostawia ludzi, dając im wolną wolę i samodzielność. W tym sensie są one o człowieku, a nie o Bogu.

Do końca roku „Dekalog” zostanie wystawiony dziesięć razy. Bilety na wszystkie spektakle wystawiane na Scenie przy Wierzbowej zostały już wyprzedane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter