24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Króla Maciusia Pierwszego" Korczaka po włosku

Ocena: 0
1174

We Włoszech ukazało się pierwsze pełne tłumaczenie książki “Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka. Nad przekładem pracowali włoscy poloniści i italianista wraz ze studentami uniwersytetów w Bolonii i Florencji oraz Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa.

Na zdjęci: Dom Sierot. Orkiestra pod batutą Janusza Korczaka, 1923 / Fot. Autor nieznany / wikipedia / Public Domain / Link

Tłumaczenie ukazało się pod redakcją włoskich polonistów Andrei Ceccherellego i Lorenzo Costantino oraz italianisty Marcina Wyrembelskiego nakładem wydawnictwa Villaggio Maori.

Lorenzo Costantino powiedział PAP, że decyzja o pracy ze studentami nad książką Korczaka w czasie zajęć z przekładu zapadła w 2012 roku po konferencji, jaka odbyła się wówczas w Bolonii na temat polskiego pedagoga.

Jak wyjaśnił, jedyny włoski przekład “Króla Maciusia Pierwszego” pochodzący z 1978 roku został dokonany z języka francuskiego i był pełen błędów.

“Ale przede wszystkim powodem rozpoczęcia tej pracy było to, że mimo rosnącego zainteresowania we Włoszech myślą pedagogiczną Korczaka, twórczość literacka tego wielkiego myśliciela jest wciąż mało znana włoskim czytelnikom” - stwierdził Lorenzo Costantino, pracujący obecnie w Instytucie Polskim w Rzymie.

“A twórczość ta - dodał - stanowi integralną część jego projektu edukacyjnego. Szczególne miejsce zajmuje w nim +Król Maciuś Pierwszy+”.

Costantino zwrócił uwagę na wyjątkowy język oryginału książki. “Chcieliśmy, aby nasz włoski przekład oddawał bezpośredniość, oryginalną zrozumiałość i ekspresyjność, która czasem, zwłaszcza w dialogach, przypomina spontaniczny język dziecięcy” - podkreślił.

Jak zaznaczył współredaktor tłumaczenia, jest ono zgodne ze stylem Korczaka i zarazem dostosowane do oczekiwań włoskiego czytelnika.

“Jest to książka dla dzieci o walorach światowych” - ocenił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter