Koncertem „Romantyzm w muzyce europejskiej i w polskiej poezji” rozpocznie się w sobotę 9 lipca cykl „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie”.
2016-07-09 16:46pab / Jarosław (KAI), mz
fot. Pixabay.com
Jest on częścią 25. Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.
Dziś o godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława w Jarosławiu na organach zagra prof. Andrzej Chorosiński z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, a recytatorem będzie Michał Chorosiński z Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
Organy Jarosławskiego Opactwa, które będzie można usłyszeć podczas koncertu, to organy piszczałkowe zbudowane przez firmę Rudolfa Haasego ze Lwowa ok. 1935 roku dla kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przemyślu. Przeniesione i udoskonalone na przełomie wieków do Jarosławia przez firmę Eugeniusza i Wojciecha Bałchan. Aktualnie jest to jeden z najlepszych tego typu instrumentów na Podkarpaciu.
„Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” jest częścią 25. Jubileuszowego Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. 8 koncertów odbędzie się w Rzeszowie, a 4 w jarosławskim Opactwie. Oprócz polskich wykonawców, wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, Włoch i Korei Południowej. W Jarosławiu koncerty odbędą się 23 i 30 lipca oraz 6 sierpnia. Całość zakończy się 15 sierpnia w Zalesiu koło Rzeszowa.
„Tegoroczna edycja Festiwalu zamyka ćwierćwiecze jego historii w dotychczasowej formule programowej i organizacyjnej. Dominantę programów koncertów będzie stanowiła muzyka organowa, która stanie się także wspólnym mianownikiem dla kameralistyki instrumentalnej, sztuki wokalnej i słowa poetyckiego” – informuje dyrektor artystyczny Festiwalu prof. Marek Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Całość dofinansowana jest ze środków województwa podkarpackiego oraz gminy miasto Rzeszów.
Festiwal powstał w 1991 roku, bezpośrednio po wizycie w Rzeszowie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego inicjatorem był ksiądz infułat Stanisław Mac. Do tej pory odbyło się 175 koncertów w Rzeszowie oraz 17 w ramach cyklu towarzyszącego w Jarosławiu, realizowanego od 2011 roku. Wystąpiło ponad 100 organistów, niemal tyle samo innych solistów-instrumentalistów oraz wokalistów, a także 23 zespoły orkiestrowe i chóralne. Byli to artyści z większości krajów Europy, a także z USA oraz Azji.