25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Parady" w Teatrze Polskim

Ocena: 0
3232
Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbyła się premiera nowej inscenizacji „Parad” Jana Potockiego, w reżyserii Edwarda Wojtaszka.
Jan Potocki, autor „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (przeniesionego na ekran przez Wojciecha Hasa), przedstawiciel wielkiej rodziny arystokratycznej, był znanym XVIII-wiecznym podróżnikiem, żołnierzem, poliglotą i pisarzem. Tworzył głównie po francusku. Dla dworskiego teatru na zamku w Łańcucie napisał po francusku sześć jednoaktowych miniaturek pod tytułem „Parady” w modnym wówczas w Europie stylu commedia dell’arte.

Zostały one po raz pierwszy wystawione w 1792 r., a w czasach współczesnych pojawiły się na scenie w pierwszym polskim tłumaczeniu w 1958 r. Ostatnio w TVP Kultura mogliśmy oglądać wznowienie głośnego telewizyjnego przedstawienia „Parad” w inscenizacji Krzysztofa Zaleskiego. Reżyser „Parad” w Teatrze Polskim miał więc do czego nawiązywać. Musiał się zmierzyć z tradycją teatru commedia dell’arte, którego styl cechowały żywiołowa dyscyplina formalna i charakterystyczne postacie. Akcja sześciu żartów scenicznych rozgrywa się na dodatkowej podwyższonej drewnianej scenie, co sprawia wrażenie, że obcujemy z „teatrem w teatrze”. Twórcy przedstawienia nie starali się realizować dokładnej imitacji konwencji wspomnianego stylu, typowego dla teatru włoskiego. Spektakl nosi raczej charakter improwizacji na temat commedii dell’arte, z postaciami przybranymi w charakterystyczne maski. Tematami poszczególnych części, których akcja rozgrywa się w rozmaitych miejscach, są typowe dla gatunku problemy miłosnych gier i zabawnych relacji między typowymi postaciami, które odpowiadają bohaterom włoskich przedstawień, jak Arlekin, Colombina, Pantalone i Dottore.

Przedstawienie Edwarda Wojtaszka aż kipi od błyskotliwych i surrealistycznych dialogów. Można mieć jednak wrażenie, że spektaklowi brakuje lekkości i spontaniczności typowej dla włoskiego, oryginalnego gatunku commedii dell’arte.

Jan Potocki „Parady”
przekład – Józef Modrzejewski, Anna Wasilewska.
Reżyseria – Edward Wojtaszek.
Wykonawcy: Joanna Halinowska, Piotr Bajtlik, Paweł Krucz, Szymon Kuśmider, Paweł Ciołkosz
Premiera w Teatrze Polskim – 29 i 30 września

Mirosław Winiarczyk
fot. Teatr Polski
Idziemy nr 42 (371), 14 października 2012 r



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter