29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie". O holokauście w Synagodze im. Nożyków w Warszawie

Ocena: 0
1852

- To jest na pewno jeden z najpiękniejszych poematów; to jeden wielki ból - opisany przepięknie językiem jidysz - powiedziała autorka scenariusza i reżyser spektaklu Gołda Tencer. Premiera "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" - 5 września w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

fot. Wikipedia/Domena publiczna

Poetycko-muzyczny spektakl na podstawie poematu Icchaka Kacenelsona został przygotowany z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

- Myślę, że to jest na pewno jeden z najpiękniejszych poematów, który powstał. To jeden wielki ból - opisany przepięknie językiem jidysz - powiedziała autorka scenariusza i reżyser spektaklu Gołda Tencer. - +Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie+ kilka razy już realizowałam, także z udziałem polskich aktorów. Występowała u mnie np. Krystyna Janda i wielu, wielu innych wspaniałych artystów - dodała, wspominając inscenizację, którą przygotowała wspólnie z Szymonem Szurmiejem w 1986 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

- Ale ja zawsze wracam do tego poematu, bo to jest wielki lament - lament zamordowanego żydowskiego narodu, a przy tym tak bardzo osobista historia Kacenelsona - wyjaśniła Tencer.

Dyrektor Teatru Żydowskiego poinformowała, że przedstawienie będzie grane symultanicznie w języku polskim i jidysz.

- Głównym wodzirejem tego spektaklu będzie Andrzej Seweryn. To wybitny, znakomity aktor, z którym już wiele razy spotykaliśmy się w pracy - powiedziała Tencer. - Muszę zaznaczyć, że jestem bardzo zadowolona, iż przyjął zaproszenie do udziału w tym przedstawieniu - dodała.

Według dyrektor Teatru Żydowskiego "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" ("Dos lid fun ojsgehargetn jidiszn folk") Icchaka Kacenelsona jest "najwybitniejszym literackim świadectwem Holokaustu i dziełem światowej literatury". - To wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holocaustu – oceniła Tencer.

Poeta i dramaturg Icchak Kacenelson, straciwszy żonę i dwóch synów w Holokauście, opisał w swoim poemacie to traumatyczne doświadczenie. - Utwór powstał w latach 1943-44 w obozie Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem, po nieudanej próbie uratowania się w ramach akcji +Hotel Polski+. Poemat powstawał przez dziesięć miesięcy, rękopis został ukryty w butelce i zakopany w ziemi na terenie obozu. Cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu Vittel poemat jest głosem poety zza grobu, żałobną pieśnią o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 r.

Poemat przełożył na język polski w 1986 r. Jerzy Ficowski. Kompozycji muzyki do inscenizacji podjął się znany kompozytor Piotr Moss, który zaprosił do współpracy ośmiu wiolonczelistów Polskiej Orkiestry Radiowej. Sam będzie dyrygować podczas spektakli.

W przedstawieniu występują: Andrzej Seweryn (gościnnie), Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka, Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska i Marek Węglarski.

Premiera - 5 września o godz. 18.00 w Synagodze im. Nożyków w Warszawie. Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter