21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Prorok" - film o kardynale Stefanie Wyszyńskim w kinach od 11 listopada

Ocena: 0
1013

Na rozkaz wydany z góry – szpiegowany, śledzony i nagrywany. W opozycji do władzy, na czele narodu stawiał opór machinie komunistycznej, a wszystko to na tle ważnych dla kraju wydarzeń historycznych. Fragmenty tajnych podsłuchów w ramach akcji pod kryptonimem „Prorok” ujrzały światło dziennie.

Fot. www.crew-united.com

Film opowiada historię kard. Stefana Wyszyńskiego (w tej roli Sławomir Grzymkowski) – Prymasa Polski i przywódcy duchowego, który przez lata inwigilowany, pertraktował z władzami komunistycznymi, by chronić prawa Kościoła i narodu. Pozorne porozumienie zmieniło się w cichą wojnę. Rząd wszelkimi metodami próbował zdyskredytować Stefana Wyszyńskiego. Do jego upadku miała się przyczynić akcja o kryptonimie „Prorok”, podczas której kilkudziesięciu agentów bezpieki śledziło i rejestrowało każdy krok prymasa i osób z jego otoczenia.

Z ponad 30-letniej historii inwigilacji i represji wobec Prymasa Tysiąclecia do fabuły wybraliśmy okres 14 lat, od roku 1956 do 1970. W tym czasie kard. Wyszyński staje przed niezwykle trudnym zadaniem przeprowadzenia narodu przez zmasowane PRL-owskie ataki na Kościół. Choć staje sam naprzeciw aparatowi, z władzą i służbami potrafi rozegrać szachy jak równy z równym. Stawia warunki. W filmie chcemy pokazać go jako wizjonera, stratega, bohatera, ale przede wszystkim po prostu człowieka

– mówi Michał Kondrat, reżyser.

Twórcy filmu, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dotarli do stenogramów historycznych kazań Wyszyńskiego i rozmów Prymasa z przedstawicielami władz komunistycznych, w tym z Władysławem Gomułką (w tej roli Adam Ferency) i Józefem Cyrankiewiczem (Marcin Troński).

Dzięki zebranym materiałom obraz jest bardzo autentyczny, ułatwia towarzyszenie Prymasowi i pozostałym bohaterom na tle ważnych wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r. oraz w życiu codziennym, pełnym nie tylko trosk, ale także humoru

– dodaje reżyser.

Film ukazuje życie Prymasa oraz kulisy akcji władz komunistycznych, które chciały zniszczyć Kościół, jego duchowego przywódcę i doprowadzić do ateizacji Polski.

Kardynał Wyszyński to postać idealna, niezłomna i czysta. Jeden człowiek, który stanął naprzeciw całej machiny walki z Kościołem. Warto pokazać jego historię całemu światu, ale także to, że był osobą ciepłą, sympatyczną, potrafił słuchać ludzi. Na tym tle pojawiają się jeszcze inne barwy: determinacja, bezkompromisowość i gotowość do wzięcia odpowiedzialności za trudne decyzje, a do takich niewątpliwie należało w ogóle pertraktowanie z władzą komunistyczną

– opowiada Sławomir Grzymkowski (kard.Wyszyński).

Film „Prorok” jest debiutem fabularnym Michała Kondrata („Czyściec”, „Miłość i miłosierdzie”, „Dwie korony”), którego dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki („Czas honoru”, „Powstanie Warszawskie”, „Mistrz”).

Za produkcją stoi Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe, a koproducentami są Telewizja Polska i Centrum Technologii Audiowizualnych. Obraz jest współfinansowany przez PiSF i dofinansowany ze środków MKiDN.

Sensacyjny dramat historyczny o Prymasie Stefanie Wyszyńskim w reżyserii Michała Kondrata zatytułowany „Prorok” wejdzie na ekrany kin 11 listopada.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/AkW0URFiIXo

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter