Zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym czarne chmury" z liceum w Sieradzu zdobył Grand Prix tegorocznego 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (woj. śląskie). Impreza uchodzi za największy kolędowy przegląd w Polsce.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas niedzielnego koncertu galowego w wypełnionym po brzegi Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.
W odbywających się w ostatnich dniach finałowych przesłuchaniach wzięły udział 134 podmioty wykonawcze – soliści, chóry i zespoły z Polski i zagranicy, wyłonieni w grudniowych eliminacjach spośród niemal 1,5 tys. wykonawców.
Trzyosobowe jury obradowało pod przewodnictwem Jerzego Rachubińskiego z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wraz z nim uczestników oceniali: prof. dr hab. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jurorzy nagrodzili i wyróżnili łącznie kilkudziesięciu wykonawców, którzy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.
Zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym czarne chmury" z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu wraz z Grand Prix otrzymał 5 tys. zł od Związku Miast Polskich. Oprócz tej nagrody, artyści triumfowali także w kategorii młodzieżowych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
W kategorii dziecięcych solistów zwyciężyli ex aequo – Szymon Sobczak i Mikołaj Dyka. Wśród dziecięcych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych triumfował zespół wokalny "Iskierki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu – przyznano im także nagrodę publiczności. W kategorii mieszanych zespołów przyznano dwa pierwsze miejsca: dla zespołu wokalnego "Wszystko w porządku" z Domu Polskiego w Borysowie na Białorusi oraz kwartetu wokalnego "Fundament" z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Wśród scholi najlepsza była schola dziecięco-młodzieżowa z Moszczenicy. W kilku kategoriach nie przyznano pierwszej nagrody.
Podczas galowego koncertu w reżyserii Dariusza Wiktorowicza – oprócz ogłoszenia zwycięzców i prezentacji najciekawszych występów tej edycji – zgromadzeni w będzińskiej świątyni obejrzeli także krótkie filmy o świątecznych tradycjach i zwyczajach.
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika odbywa się od 1994 r. (od 19. edycji jako "międzynarodowy"). Organizowany jest przez festiwalową fundację, samorząd Będzina oraz tamtejsze starostwo powiatowe. Jest realizowany siłami społecznymi, przez wolontariuszy, a udział w nim jest dla wykonawców i słuchaczy bezpłatny. Festiwal ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów.
Mogą wziąć w nim udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.
Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę. (PAP)