9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wiktoria 1920"

Ocena: 0
168

Biuro Programu "Niepodległa", we współpracy z Fundacją Ośrodek Karta, 17 kwietnia zainaugurowało projekt "Wiktoria 1920" przybliżający tematykę setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Projekt stawia sobie za cel wprowadzenie Polaków w tematykę setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz szerzej – walki Polaków o granice Rzeczypospolitej. W ramach projektu przeprowadzona została rozległa kwerenda archiwalna (tekstowa i ikonograficzna). Zebrane w archiwach w Polsce oraz za granicą materiały zostały wyselekcjonowane, zestawione i opracowane.

17 kwietnia zainicjownay został drugi etap projektu. Przez kolejne 31 tygodni, co piątek na portalu niepodlegla.gov.pl, a także i w Rzeczpospolitej, na portalach: dzieje.pl, histmag.org oraz polityka.pl publikowane będą wspomnienia Polaków sprzed 100 lat. Wybrane odcinki cyklu pojawią się również w kilkunastu innych mediach internetowych i drukowanych.

Zebrane źródła oddają głos nie tylko dowódcom i żołnierzom, lecz także robotnicom, urzędniczkom, księżom, artystkom, mieszkańcom dużych miast oraz pomniejszych miejscowości. Składają się na nie listy, wspomnienia, oficjalne noty, odezwy i wycinki z prasy, a także notatki zapisane w nieopublikowanych nigdy pamiętnikach. Całość dopełnią – nierzadko publikowane po raz pierwszy – zdjęcia archiwalne.

Ten unikatowy materiał stworzy wielogłosową opowieść o roku 1920. Polifoniczność narracji pozwoli czytelnikom i słuchaczom świadomie przeżyć wyjątkowy jubileusz stulecia Bitwy Warszawskiej. Poznając opowieści o kolejnych, uporządkowanych chronologicznie, dzień po dniu wydarzeniach będziemy mieli szansę śledzić „na żywo” wydarzenia sprzed stu lat.

Pierwszy odcinek Wiktorii 1920 został opublikowany w dzienniku "Rzeczpospolita". Także zostanie w jutrzejszym wydaniu Rzeczpospolitej. Na portalu niepodległa.gov.pl w zakładce O Niepodległej dostępny także pierwszy odcinek w pełnej długości oraz z większą ilością archiwalnych zdjęć.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter