2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

100-lecie debiutu Zofii Kossak

Ocena: 4.975
3643

W Centrum Prasowym Foksal przy ul. Foksal w Warszawie, 14 grudnia, odbyła się debata ekspercka pt. „Zofia Kossak, autorka na pokolenia”. Okazją do spotkania było 100-lecie debiutu literackiego pisarki. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik "Idziemy".

fot. Paweł Złowocki

Inaugurację rozpoczął Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Witając przybyłych gości, zwrócił uwagę na życie autorki, która, jego zdaniem, była „wzorem żony, matki i babci”. – W swoich dziełach, pragnęła przekazać, że każdy człowiek zasługuje na zainteresowanie i pomoc, gdy jest w potrzebie – powiedział. W tematykę „Pożogi”, jednej z najsłynniejszych książek Zofii Kossak, o której debatowali eksperci, wprowadził Kamil Suleja, przybliżając krótko jej rys historyczny. W dyskusji wzięli udział prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Krzysztof Dybciak z UKSW w Warszawie, Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radosław Brzózka z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Debatujący skupili się na wydarzeniach, ukazanych w książce i ich wpływie na dzisiejsze pojmowanie świata. – Ta powieść jest niezwykle cenna, gdyż pomaga w zrozumieniu zawiłości historycznych ziem wołyńskich – powiedział prof. Żaryn. Książka jest oparta na doświadczeniach autorki. – W XX w. stała się bardzo ważnym czynnikiem nowoczesnej literatury dokumentalnej – podkreślił prof. Dybciak. Ze względu na jej walory historyczno-literackie, została wpisana w kanon lektur szkolnych, na co zwrócił uwagę Radosław Brzózka. Organizatorami debaty, objętej patronatem tygodnika „Idziemy”, byli Fundacja „Civitas Christiana” – Instytutu Wydawniczego PAX, Instytut Katolickiej Nauki Społecznej oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter