27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aktor czyta "Drogę"

Ocena: 0
1643

Jedno z najważniejszych dzieł św. Josemarii Escrivy, założyciela Opus Dei, doczekało się polskiego wydania dźwiękowego. Jarosław Kopaczewski nagrał „Drogę” w formie audiobooka.

fot. kulartpress

– Jest genialnym, świetnie dopasowanym do naszych czasów przewodnikiem duchowym, zarówno dla świeckich, jak i dla duchownych – mówi aktor. – Składa się z 999 punktów, a są to krótkie myśli poukładane w 44 tematy, jak: charakter, modlitwa, wiara, pokora, dyskrecja, skrupuły, udręki, powołanie, wytrwałość.

– Pierwszy raz z „Drogą” zetknąłem się w latach 80. – wspomina aktor – podczas pielgrzymki pieszej na Jasną Górę, kiedy przeżywałem pierwszy okres swojego nawrócenia. Po raz kolejny – przed 10 laty. I zakochałem się w tym dziele.

Prace nad wydaniem dźwiękowym trwały dwa lata. – Dotarłem do wystąpień św. Josemarii Escrivy i starałem się naśladować jego głos. Jednak nie byłem zadowolony. Kiedy doszliśmy z nagraniami do 30. spośród 44 rozdziałów „Drogi”, powiedziałem Bogdanowi Żywkowi ze Studia 153, z którym nagrywaliśmy audiobook: „Znalazłem sposób!”. Spokojnie, ciepło, żeby być jak najbliżej człowieka, prawie szeptać mu do ucha. Normalnie nie mówię tak niskim głosem – wyznaje aktor.

Jarosław Kopaczewski często korzysta z audiobooków w samochodzie. W planach ma nagranie kolejnych książek. „Gar’Ingawi, wyspa szczęśliwa” – powieść fantasy s. Małgorzaty Borkowskiej, benedyktynki z klasztoru w Staniątkach, chciałby przybliżyć zwłaszcza młodym ludziom. – Chodzi za mną również przepiękna autobiografia Luki Brajnovicia „Pożegnania i powroty”. To dziennikarz i poeta, w którego losie jest cała historia krajów byłej Jugosławii – mówi. Obecnie aktor pracuje nad nagraniem nowel Bolesława Prusa.

Wydana w roku 1939 „Droga” uważana jest za klasykę literatury duchowej. Josemaria Escrivá na małych karteczkach notował swoje myśli, kiedy z ogarniętej wojną domową Hiszpanii, tropiony przez komunistów, przez Pireneje wyprowadził grupę młodych ludzi do Francji. W formie drukowanej „Droga” została wydana w 43 językach, w nakładzie 4,5 mln egzemplarzy. W formie dźwiękowej wydana była dotychczas w języku angielskim.

 

Josemaria Escrivá de Balaguer, „Droga”, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne 2016

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter