16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostoł na rozdrożu

Ocena: 5
1184

To, że książki ks. prof. Waldemara Chrostowskiego rozchodzą się błyskawicznie i mają po kilka wydań, jest dla naszych Czytelników sprawą oczywistą.

Mamy zresztą to szczęście, że niektóre z nich, zanim jeszcze zostaną wydane, są wcześniej publikowane w odcinkach na łamach tygodnika „Idziemy”. Tak było i tym razem, gdy w ogłoszonym przez Benedykta XVI Roku św. Pawła (2008/2009) poprosiliśmy Księdza Profesora o cykl artykułów na temat życia i nauczania Apostoła Narodów.

Efekt tego przerósł nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy cykl artykułów, który publikowaliśmy co tydzień przez ponad cztery lata! Układały się one nie tylko w solidną i bodajże najobszerniejszą na polskim rynku monografię o św. Pawle, ale także w pogłębione studium dziejów pierwotnego Kościoła. Dla pierwszych chrześcijan jednym z największych wyzwań było określenie się wobec tych, którzy odnosząc się do dziedzictwa Starego Przymierza i do własnej tradycji, nie znajdowali w nich miejsca dla Jezusa Chrystusa. To oni byli pierwszymi prześladowcami chrześcijan. Do nich przed swoim nawróceniem należał również Szaweł – późniejszy św. Paweł.

Pierwsze wydanie omawianej książki ukazało się wspólnym nakładem Wydawnictwa M oraz pallotyńskiego Apostolicum. Jak wspomina Autor, nosiło ono kompromisowy tytuł „Między synagogą i Kościołem. Dzieje św. Pawła”. Drugie wydanie ukazało się właśnie w tych dniach nakładem wydawnictwa Fronda. Nosi bardziej adekwatny do treści tytuł: „Święty Paweł. Na rozdrożach Synagogi i Kościoła”. Ale nie tylko w tytule jest różnica. Otrzymujemy bowiem wydanie poprawione i uzupełnione oraz dość bogato ilustrowane. Większość zdjęć też jest autorstwa ks. prof. Chrostowskiego, który wszystkie miejsca związane z życiem św. Pawła odwiedził bądź prywatnie, bądź jako przewodnik pielgrzymek.

Ks. prof. Chrostowski (pierwszy i jak dotąd jedyny Polak wyróżniony Nagrodą Ratzingera) dzieli się w tej publikacji nie tylko wiedzą biblijną wzbogaconą o znajomość „geografii zbawienia” i kultury ludów, wśród których działał Apostoł Narodów. Czerpie także z obfitych doświadczeń, które zebrał, zanim zrezygnował ze współprzewodniczenia stowarzyszeniu pod nazwą Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Książka ta jest więc nie tylko, jak pisze Autor, swoistym „freskiem” św. Pawła. Ona także ustawia na właściwych fundamentach współczesny dialog chrześcijańsko-żydowski. Wypadałoby, żeby przynajmniej chrześcijanie zaangażowani w ten dialog przeczytali tę publikację dokładnie. Ale nie tylko oni, bo jest to książka dla wszystkich.

 


 

Ks. prof. Waldemar Chrostowski,
Święty Paweł. Na rozdrożach Synagogi i Kościoła”,
Fronda 2021, 752 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"


henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter