21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Artyści z całego świata pracowali dwa lata. Nagrali poezję św. Jana od Krzyża

Ocena: 0
1779

Wiersze jednego z największych mistyków chrześcijańskich, św. Jana od Krzyża – zaśpiewane przez rodowitych Hiszpanów – znalazły się na niezwykłej płycie z muzyką skomponowaną przez gitarzystę Tomasza Łuca. Specjalizujący się w muzyce teatralnej i filmowej artysta zaprosił do nagrania płyty „Love” 18 muzyków z całego świata, w tym czołówkę polskich instrumentalistów.

fot. 44833, pixabay, domena publiczna

Jak przyznał sam kompozytor, nagrodzony w 2017 roku za najlepszy debiut w dziedzinie muzyki filmowej na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, odkryta przez niego w 2007 roku poezja św. Jana od Krzyża wywarła duży wpływ na jego twórczość i dosłownie zmieniła jego życie.

„Wszystkie pieśni, które należą do miłosnej liryki, zostały zaśpiewane i nagrane w oryginalnym języku hiszpańskim nie tylko ze względu na jego piękne brzmienie i siłę ekspresji, ale także po to, by przekazać celność słów poety” – wyjaśnił Łuc.

Utwory wykonują wokalista flamenco Curro Piñana oraz jazzowa wokalistka Lorea Aranzasti Pardo. Jeden z najważniejszych utworów XVI-wiecznego mistyka „Noc ciemna”, umieszczony na płycie jako ostatni, zaśpiewała mezzosopranistka Lidia Vinyes-Curtis.

Muzykę na płycie tworzą też niezwykłe instrumenty, będące swoistym połączniem klasyki i egzotyki. Obok kwartetu smyczkowego, kontrabasu, fortepianu i gitary klasycznej usłyszeć można duduk, flet, ney, oud czy bandoneon.

Nagrywanie materiałów zajęło artystom ponad dwa lata. Płytę wydało wydawnictwo płytowe Mikroklimat. Do CD dołączono płytę DVD z dokumentacją wideo wszystkich nagranych piosenek.

Poezję św. Jana od Krzyża, mówiącą przede wszystkim o zjednoczeniu duszy z Bogiem, korzystającą jednocześnie obficie z obrazowania typowego dla poezji erotycznej, specjaliści uznają za najwybitniejszy przykład liryki mistycznej w XVI wieku. W języku polskim istnieją znakomite przekłady tej poezji, dokonane przez Stanisława Barańczaka oraz o. Bernarda Smyraka.

Żyjący na przełomie XVI i XVII w. karmelita Jan od Krzyża jest doktorem Kościoła i mistykiem i poetą. Uważany jest także za jednego z największych poetów lirycznych literatury hiszpańskiej. Jego cztery główne dzieła to: "Droga na Górę Karmel”, „Noc ciemna”, „Żywy płomień miłości” i „Pieśń duchowa”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter