24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Artystyczna porażka

Ocena: 0
2066
Film „Zabić bobra” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego został zrealizowany przed dwoma laty. Dopiero teraz znalazł się dystrybutor tego utworu, czemu się nie dziwię, stanowi on bowiem istne kuriozum tematyczne i formalne.
Kolski, autor 13 filmów fabularnych, debiutował w 1990 roku utworem „Pogrzeb kartofla”. W latach 90. kręcił corocznie nowe kameralne obrazy, umieszczając ich akcje w mitycznej, archaicznej przestrzeni wiejskiej, w której funkcjonowali nawiedzeni bohaterowie. Swój 14. film reżyser zrealizował w gatunku współczesnego dreszczowca.

Tematem „Zabić bobra” jest paranoiczny obłęd, w jaki wpada żołnierz po powrocie z misji w Afganistanie. Eryk przyjeżdża do rodzinnego domu w zaniedbanej wiejskiej scenerii. Szykuje się tam do wykonania tajemniczej (urojonej?) misji. Czy ma na kimś wykonać wyrok śmierci? W piwnicy ustawia portrety ludzkie jako tarcze i strzela. Nagle pojawia się uciekająca przed ojcem piękna dziewczyna Bezi. Jak można się spodziewać, nawiązuje romans z Erykiem, co komplikuje jego poczynania. Kolski stopniuje atmosferę napięcia i horroru psychologicznego, nie wyjaśniając, o co naprawdę chodzi.

W krótkich retrospekcjach oglądamy sceny z uciekinierką z Czeczenii, domniemaną miłością Eryka. Nie do końca wiemy, przed kim uciekała i co ją właściwie łączyło z żołnierzem. Nie dowiadujemy się też, czy owa domniemana misja Eryka, zakończona zbrodniczymi czynami, istniała tylko w jego chorej głowie, czy też coś było na rzeczy, o czym ma świadczyć rozmowa bohatera z porwanym przez niego oficerem wywiadu. Artystyczna porażka Kolskiego, jak wielu naszych filmowców, polega na tym, że za bardzo uwierzył on w twórcze możliwości kina „autorskiego”. Dreszczowce psychologiczne o modnej dziś tematyce powojennych urazów są z reguły robione w stylu kina gatunkowego, gdzie panują określone reguły. Mimo wszystko musi być wiadomo, ku czemu zmierza akcja. Czasami w takich filmach oglądamy dwa równoległe przenikające się wątki: jeden rozgrywający się w głowie chorego bohatera, a drugi – w świecie realnym. Kolski zlekceważył te reguły, w wyniku czego film stał się niezrozumiały i pretensjonalny.


Zabić bobra”
, Polska, 2012. Scenariusz i reżyseria – Jan Jakub Kolski. Wykonawcy: Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz, Mariusz Banaszewski i inni. Dystrybucja – Kino Świat.

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 13 (445), 30 marca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter