19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Barbara Gawryluk: Wanda Chotomska była mistrzynią

Ocena: 0
1284

Kiedy mówię Wanda Chotomska, to zawsze myślę: mistrzyni – powiedziała PAP Barbara Gawryluk, autorka wywiadu rzeki z pisarką. –  Łatwość rymowania, lekkość, swoboda i uśmiech, który zawsze jej towarzyszył wyróżniały ją i wyróżniają ze wszystkich tych, którzy w dzisiejszych czasach piszą wiersze w Polsce – podkreśliła.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 – Uważam, że to najważniejsze nazwisko w powojennej polskiej literaturze dla dzieci, ponieważ Wanda Chotomska, która zadebiutowała w latach 50. XX wieku była obecna w całym naszym literackim życiu po wojnie. Na jej wierszach, na jej opowiadaniach, piosenkach, słuchowiskach, scenariuszach audycji telewizyjnych i spektaklach teatralnych wychowało się kilka pokoleń Polaków – mówiła PAP dziennikarka Radia Kraków, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i wywiadu rzeki "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia".

– Teraz jej wiersze na pewno powrócą i będą je czytać dziadkowie wnukom mówiąc o tym, że te wiersze były dla nich ważne, kiedy byli mali. I przekonają się, że te wiersze w ogóle nie straciły na aktualności. To jest właśnie dowód na wielkość Wandy Chotomskiej. Ona przez całe swoje życie była niezwykle aktywna, twórcza, cały czas pisała, a to, co pisała, kiedy była młodą, poczatkującą autorką w dalszym ciągu jest obecne w życiu literackim – uważa Gawryluk.

Dodała, że kiedy razem z Wandą Chotomską przygotowywała książkę i rozmawiały o utworach pisarki z lat 50. czy 60., to aż obie uśmiechały się, że niektóre z tych wierszy idealnie pasują do współczesnych czasów.

– Wanda Chotomska potrafiła napisać wiersz albo piosenkę na każdy temat. Nie wyobrażam sobie nikogo innego, kto miałaby tak niesamowitą zdolność rymowania. Ona wiersze wymyślała na poczekaniu. Przeżyłam z nią wiele takich sytuacji, kiedy padało jakieś słowo, hasło, temat i momentalnie powstawał wiersz. I nie były to utwory do zapomnienia, ale takie, które później trafiały do jej zbiorów albo były dedykowane konkretnym osobom – powiedziała Gawryluk.

– Łatwość rymowania, lekkość i swoboda, uśmiech, który zawsze jej towarzyszył wyróżniały ją i wyróżniają ze wszystkich tych, którzy w dzisiejszych czasach piszą wiersze w Polsce. Myślę, że każdy poeta powie, że wiersze Wandy Chotomskiej są po prostu perłami polskiej literatury – mówiła dziennikarka.

–  Wandę Chotomską wszyscy darzyliśmy szacunkiem. Ona powodowała zawsze pewien rodzaj dystansu. Bardzo trudno było powiedzieć np. +jestem przyjaciółką Wandy Chotomskiej+. Ja chyba nawet do dziś nie potrafiłabym tego powiedzieć, choć wiem, że darzyła mnie przyjaźnią i że bardzo zbliżyłyśmy się przy pisaniu naszej wspólnej książki. Była po prostu damą, kimś wobec kogo człowiek czuje się onieśmielony – powiedziała Barbara Gawryluk.

Wanda Chotomska, pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci, zmarła 2 sierpnia w wieku 88 lat w Warszawie.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter