22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Basia na ekranie

Ocena: 0
3944

Ucieszą się nie tylko miłośnicy kultowej serii blisko trzydziestu książeczek o Basi, napisanych przez Zofię Stanecką i zilustrowanych przez Mariannę Oklejak: na ich podstawie powstał film animowany.

fot. Grupa Smacznego

Rezolutną, zadziorną i ciekawą świata pięciolatkę można oglądać w kinach w całej Polsce na pokazach porannych. Seans składa się z pięciu odcinków, które okazały się absolutną rewelacją IV Festiwalu Filmowego „Kino Dzieci” w Warszawie i Wrocławiu – bilety rozeszły się jak świeże bułeczki i organizowano dodatkowe pokazy. Film zdążył zdobyć kilka nagród, w tym na festiwalach międzynarodowych. Wcale się nie dziwię. Jest świetny! Nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej animacji dla dzieci.

Basia ma tatę, mamę, dwóch braci – starszego Janka i maleńkiego Franka, dziadków i ukochanego Miśka Zdziśka. Chodzi do przedszkola, nawiązuje przyjaźnie, marzy o własnym zwierzątku, czeka na narodziny dzidziusia, przeżywa swoje małe przygody, radości i kłopoty, wciąż się czegoś uczy, wszędzie jest jej pełno. Ma charakterek, ale także złote serce i dobre intencje. Jej przygody są uszyte na miarę każdego dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. A i rodzice będą mieli z ich oglądania frajdę. Bo jest to kreskówka o czymś. A przy tym autentycznie i w niewymuszony sposób zabawna – Zofia Stanecka przyznała w wywiadzie, że to stanowi dla niej przyjemne zaskoczenie i radość.

Film przy prostym, charakterystycznym rysunku jest ciekawie pokolorowany i kadrowany, ma tła, w których można dostrzec niejedno niebanalne rozwiązanie. Zaskakuje zmiennością ujęć i bogactwem mimiki bohaterów – co podkreśla ilustratorka literackiego oryginału. Na specjalne odnotowanie zasługuje postać taty: przesympatyczna i ważna w życiu serialowej rodziny. Brawa należą się za podłożony głos, zwłaszcza Julce Gawrysiak, niewiele starszej od Basi. No i wyrazy uznania dla producenta – Grupy Smacznego, współproducentów oraz współfinansującego przedsięwzięcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Czekamy na więcej! Bo pierwszy sezon w telewizji ma w sumie liczyć trzynaście odcinków, zapowiada się też powstanie filmu pełnometrażowego – a Zofia Stanecka pisze prawdziwą powieść o Basi!

 

„Basia”. Film animowany dla dzieci. Polska 2018. 50 minut (pięć odcinków: „Basia i upał w zoo”, „Basia i Anielka”, „Basia i nowy braciszek”, „Basia i dziadkowie”, „Basia i biwak”). Reżyseria: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz. Scenariusz: Szymon Jachimek, Zofia Stanecka, Marcin Wasilewski. Obsada: Julia Gawrysiak, Beata Kubiak, Beata Wyrąbkiewicz, Maciej Kowalik, Krystyna Wachelko, Włodzimierz Press. Dystrybucja: Kino Nowe Horyzonty. W kinach od 14 kwietnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter