20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Błękitny album

Ocena: 0
119

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się piękny album poświęcony generałowi Józefowi Hallerowi, jednemu z ojców odzyskania niepodległości przez Polskę po latach rozbiorów.

Autorzy publikacji, wydanej z okazji stulecia utworzenia jego Błękitnej Armii we Francji, zamieścili w niej mnóstwo zdjęć i dokumentów ilustrujących życie i służbę wojskową generała.

Józef Haller pochodził z kupiecko-szlacheckiej rodziny małopolskiej, w której kultywowano polski patriotyzm. Początkowo odbywał służbę w wojsku austriackim, później był dowódcą II Brygady Legionów, walczył na kilku frontach pierwszej wojny światowej – przeciwko Rosjanom i Austriakom. W roku 1918, w okresie tworzenia traktatu wersalskiego, został dowódcą Błękitnej Armii we Francji, utworzonej na wniosek polskich negocjatorów traktatu – Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego – pod protektoratem prezydenta Francji. W ten sposób Polska stała się pełnym sojusznikiem zwycięskich aliantów.

Po powrocie do Polski Błękitna Armia wsławiła się zwycięskimi walkami z Ukraińcami w Małopolsce, z Niemcami o polski Śląsk oraz w zwycięskiej wojnie z bolszewikami w 1920 r. Sławę generałowi przyniósł akt zaślubin Polski z morzem w Pucku w lutym 1920 r. Autorzy albumu dużo miejsca poświęcają późniejszej służbie generała w kraju i na emigracji w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Znajdziemy tam mało znane fakty z emigracyjnej działalności Hallera, np. plany odwiedzenia Częstochowy w 1957 r., które skończyły się niepowodzeniem.

Krzysztof Kaczmarski, Wojciech J. Muszyński, Rafał Sierchuła; „Generał Józef Haller (1873-1960)”, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2017

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -